Donald Trump nevyloučil vojenskou intervenci v Grónsku. Ale to patří Dánsku, americkému spojenci, který po boku amerických vojáků v Afghánistánu ztratil 43 mužů. Pokud by k této nepravděpodobné události přece jen došlo, jaké síly by čekaly na americké invazní jednotky? Bude to mimo jiné jediný aktivní vojenský útvar psích spřežení na světě – tucet mužů a šest psích spřežení v tzv. Patrole Sirius.

Těchto dvanáct mužů Dánského královského námořnictva brázdí vždy po dvou tisíce kilometrů opuštěné grónské krajiny, někdy i čtyři měsíce v kuse. Jsou to muži, kteří musí být schopni přežít v snad nejvíc nehostinné přírodě, jakou si lze představit. Navazují na tradici Severovýchodní hlídkové služby z dob druhé světové války, která vyhledávala tajné německé meteorologické stranice ukryté na grónském pobřeží. Dnes nejsou jejich nepřítelem Němci, ale příroda, lední medvědi a obrovští pižmoni severní.

Pižmoň severní | Foto: Peter Klaunzer

Kromě toho, že jako jediná armádní jednotka na světě používají k přesunu psí spřežení, drží ještě jedno prvenství – jsou jediná jednotka, která i v roce 2025 používá pušky z první světové války.  Americká opakovačka M1917 v ráži 30.06 se totiž ukázala jako ta nejspolehlivější zbraň pro arktické podmínky. Vojáci používají haagskou úmluvou zakázané náboje s dutou špičkou (připomínající střely dum-dum), aby byli schopni zastavit i útok ledního medvěda nebo na západě Grónska pižmoně severního, který dorůstá až půltunové hmotnosti.

Americká puška M1917

Americká puška M1917 | Foto: Lyman1903

Muži z Patroly Sirius mají na starosti oblast, jejíž nejkrajnější body na západním a východním pobřeží jsou vzdušnou čarou vzdáleny 2100 kilometrů. Jenže celá cesta podél pobřeží vydá na neuvěřitelných 16 tisíc kilometrů. V oblasti mají 50 nouzových chat, ale většinou si musí vystačit se stanem. Při patrolách jim v jižnějších oblastech zásoby přiváží hlídkové čluny, na severu pak shazuje letadlo padákem. Každé psí spřežení (11-15 psů) s sebou táhne nejméně 350 kilogramů zásob. Podzimní patroly začínají v listopadu a končí v pozdním prosinci, kdy na dlouhou dobu zapadne slunce. Ne vždy se stihnou vrátit na vánoce, a tak jim vánoční stromeček a dárky shazuje dopravní letadlo Hercules. 

Koncem ledna se začíná slunce opět objevovat a muži vyrážejí na patrolu, která trvá až do začátku června. Poté začínají v arktickém létě praskat ledy a cesta je příliš nebezpečná. Patroly jsou naplánované tak, aby během čtyř let navštívily každý klíčový bod severního pobřeží Grónska.

Aby se někdo mohl stát členem patroly, musí mít za sebou službu v dánských ozbrojených silách a projít půlročním výcvikem v Grónsku. K tomu patří pětitýdenní kurz přežití. Musí být například schopen po pádu do vody a ztrátě veškerého vybavení dojet v teplotách hluboko pod bodem mrazu 100 kilometrů na lyžích za méně než 24 hodin. Musí skvěle ovládat střelbu, demoliční práce, ale i šití. Musí mít hasičský i radiový kurz. Musí ovládat nejen první pomoc (pro lidi i psy), ale třeba i vytrhnout zub. Musí znát nazpaměť 600 míst a bezchybně je najít v mapě. Musí být schopni vydržet s jediným dalším člověkem až čtyři měsíce. A musí to umět nejen s lidmi, ale i se zvířaty.

V minulosti byla služba vyhrazena jen pro svobodné muže bez závazků. To nyní už neplatí, ale jak říkají vojáci, služba v Grónsku je velkou zkouškou každého vztahu. 

Podíl.