Každá země, která se ztotožní s protiamerickými postoji skupiny BRICS, bude bez výjimek zatížena dodatečným desetiprocentním clem, napsal americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social. Kromě toho upozornil, že dopisy upozorňující na dříve oznámená vyšší cla budou státům po celém světě doručovány od pondělního poledne amerického času, tedy 18:00 SELČ. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu, a odvrátit tak zvýšení tarifů.

Dvoudenní summit skupiny BRICS v neděli ve společném prohlášení varoval, že zvýšení cel ohrožuje světový obchod. Původní skupinu BRICS založenou v roce 2009 tvořila Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Později se k bloku přidala Jihoafrická republika a loni se jeho členy staly Egypt, Etiopie, Indonésie, Írán a Spojené arabské emiráty.

Jihoafrická republika se proti Trumpovu hodnocení BRICS ohradila a vymezila se proti němu i Moskva.

Dopis ohlašující cla

Trump 2. dubna oznámil desetiprocentní základní celní sazbu a k tomu ještě dodatečná cla pro většinu zemí světa, v některých případech tyto sazby dosahovaly až 50 procent. Zpráva znejistila finanční trhy a přiměla amerického prezidenta k pozastavení všech sazeb kromě základního desetiprocentního cla na 90 dní, konkrétně do 9. července.

Americký ministr financí Scott Bessent v neděli televizi CNN řekl, že Trump rozešle dopisy asi stovce menších zemí, se kterými Spojené státy příliš neobchodují. V dopise je upozorní, že budou čelit vyšším celním sazbám, které byly stanoveny 2. dubna.

Čas na jednání může vypršet

Evropská unie potřebuje v první polovině týdne dojednat obchodní dohodu se Spojenými státy. Jinak hrozí, že na dovoz ze sedmadvacítky do USA se bude vztahovat clo 50 procent, napsal server The Guardian.

Trump 9. červenec stanovil jako lhůtu pro uzavření dohod s jednotlivými státy a bloky, ale v sobotu mluvil o 1. srpnu jako o dni, kdy Spojené státy začnou zvýšená cla vybírat, pokud nebude uzavřena žádná dohoda.

Americký ministr obchodu Howard Lutnick pak vyjasnil, že vyšší cla začnou platit 1. srpna, ale že Trump „celní sazby a dohody stanovuje právě teď“.

Obchodní válka, nebo dohoda

„Mezi členskými státy bude zásadní otázkou, zda bychom měli dosáhnout dohody za každou cenu, abychom se vyhnuli obchodní válce, nebo zda bychom měli ukázat sílu, pokud dohoda nebude dostatečně dobrá,“ řekl jeden z unijních diplomatů.

List The Washington Post v neděli napsal, že EU pracuje zatím na rámcové dohodě, která by odložila řešení těch nejspornějších otázek před uplynutím lhůty. Tím by se Brusel vyhnul riziku, že Washington začne na dovoz z unie uplatňovat avizované padesátiprocentní clo.

Jak tvrdá vyjednávání se vedou, poznal eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič na schůzce ve Washingtonu. Když jednal s členy Trumpovy administrativy, kde byl i ministr financí Bessent, tak si vyslechl pohrůžku, že by Spojené státy mohly dovoz potravin z EU zatížit sedmnáctiprocentním clem. O Evropské unii Trump už dříve řekl, že se ke Spojeným státům chová hůř než Čína.

EU je největší obchodní partner USA

EU jako celek je největším obchodním partnerem Spojených států, objem transatlantického obchodu se zbožím a službami v roce 2024 mezi EU a USA dosáhl 1,7 bilionu eur (téměř 42 bilionů korun). To je 4,6 miliardy eur (přes 113 miliard korun) denně.

Než se Trump v lednu 2025 vrátil do úřadu prezidenta, udržovaly Spojené státy a Evropská unie obecně kooperativní obchodní vztahy a nízké úrovně cel na obou stranách. Průměrná celní sazba v USA činila 1,47 procenta při dovozu evropského zboží, zatímco v EU činilo průměrné clo 1,35 procenta při dovozu amerického zboží, píše server NBC.

Od února je ale Bílý dům ke svému dlouholetému spojenci mnohem méně přátelský. Na dovoz oceli a hliníku z EU platí už teď celní sazba 50 procent, zatímco dovoz aut a jejich dílů podléhá clu 25 procent.

Podíl.
Exit mobile version