
Letošní počasí růstu hub zatím příliš nepřálo, na některých místech se však po deštích začínají objevovat první úlovky. Aktuálně.cz přináší mapu, která ukazuje, na jaká místa se vydat.
Houbaři, kteří si chtějí z lesů přinést své oblíbené plody, by v současné době měli zamířit do vyšších partií pohraničních hor, případně na česko-moravské pomezí. Právě tam panuje podle aktuální mapy Českého hydrometeorologického ústavu střední pravděpodobnost růstu hub. Na některých místech Krkonoš a Jeseníků se pak objevují i ostrovy zelené barvy značící vysokou pravděpodobnost.
„Ve vyšších polohách ve smrkových lesích momentálně můžeme najít lišky obecné nebo holubinky mandlové, zkušení houbaři mohou sbírat i muchomůrky růžovky,“ vyjmenovává Libor Hejl z mykologického klubu z Nezvěstic na Plzeňsku.
Zejména v Čechách je ale nadále mapa zbarvena do oranžova a červena, což značí nízkou pravděpodobnost růstu hub.
„Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami posledních sedm dní,“ vysvětlují meteorologové, kteří mapu pravidelně aktualizují ve spolupráci s Českou mykologickou společností.
Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích. „Zhruba deset dní po nich, v následném teplém, nikoli horkém počasí, nejvíce v rozmezí července a září,“ dodávají pracovníci ČHMÚ.
Letos se však houbařská sezóna zatím nevyvíjí příliš dobře. „Může za to zejména množství srážek, které bylo letos na většině našeho území podprůměrné,“ říká mykolog Libor Hejl. A to i když se vezmou v potaz poslední deště. Podhoubí je totiž kvůli předchozímu suchu značně oslabené. Pravá sezóna růstu hřibů smrkových je tak podle něj v nedohlednu.
Foto: Aktuálně.cz
Českým jedlým houbám příliš nesvědčí ani změna klimatu. „Čím vyšší teploty panují a k tomu delší a delší období sucha, tím méně plodnic vyroste,“ vysvětluje Libor Hejl. Některé druhy hub tak mohou úplně vymizet.
Na druhou stranu se v tuzemsku postupně objevují teplomilnější druhy hub, které jsou jinak typické spíše pro jižní část Evropy. Je však možné, že hlavním obdobím pro sběr hub se postupně stane spíše chladnější a deštivější podzim.