Komerční prezentace Aktual.: 30.10.2024 15:07

Muzeum Říčany se pyšní bohatou nabídkou aktivit pro předškoláky a školáky. Princip zdejší práce lze popsat jako učení v souvislostech. Daří se jim tu propojovat formální a neformální vzdělávání. A to i díky projektu Hands On Muzeum: dotkni se přírody, zažij minulost, tvoř a objevuj. Ten tu, za pomoci z fondů EU, uskutečnili v letech 2018 až 2021.

V rámci zmíněného projektu spolupracovali čtyři roky pracovníci muzea s pedagogy na vytvoření čtrnácti vzdělávacích programů. Ty podporují rozvoj klíčových kompetencí dětí a žáků v oblasti výtvarné a polytechnické výchovy, přírodních věd a historie. Důležité je přitom propojování formálního a neformálního vzdělávání ve škole, v terénu i objektech muzea.

„Jednotícím prvkem všech programů je filozofie moderní muzejní práce: Hands On!, tedy Sáhni si!. Dlouhodobé zážitkové programy jsou určeny zejména žákům prvních i druhých stupňů základních škol či víceletých gymnázií a lze je shrnout pod pojem učení pro reálný život,“ říká zástupkyně ředitele muzea Adéla Venerová.

Regionální učebnice

Finálním výstupem projektu se stala elektronická Regionální učebnice Říčansko. Ta učitelům umožňuje zaměřit se s žáky v souvislostech na místo, kde žijí, a tak jim vybraná témata přiblížit v reálném prostředí.

„V regionální učebnici lze bezplatně stahovat množství hotových lekcí či výukových pomůcek, jako jsou pracovní listy, interaktivní prezentace či animace. Vše je ke stažení v otevřených formátech, takže si můžete vzít nápad a přepsat si data spojená s vaším regionem. Učebnice má měsíčně zhruba 150 návštěv. Jsme rádi, že tuhle naši činnost sledují i kolegové z jiných muzeí,“ vysvětluje Edita Ježková, koordinátorka vzdělávacích aktivit.

Například i v programu o středověku se na začátku žáci seznamují s etapami historie, na které toto období navazuje, aby jej odlišili od jiných historických období. Navštíví zříceninu říčanského hradu nebo staví jeho papírový model a modely dalších staveb.

„Sami si vyzkouší některé aktivity ze života dítěte v těchto časech, například psaní na voskovou tabulku, tkaní, přebírání zrní nebo souboj s cvičnými meči. Pak porovnávají svůj život se životem dětí v minulosti. Zároveň vznikla vizualizace možné podoby říčanského hradu v době středověku. Video jsme umístili na YouTube, kde má přes 70 tisíc zhlédnutí. Je to naše nejúspěšnější video,“ říká Edita Ježková.

V regionální učebnici jsou materiály do výuky prvouky, přírodopisu, dějepisu, výtvarné výchovy nebo občanské výchovy. „Pro školy v Říčanech a okolí je také připraveno několik výletních tras, kde má učitel ke konkrétním lokalitám informace propojené rovnou s doporučenými aktivitami pro žáky, například badatelskou lekcí, kde zkoumají výskyt opylujícího hmyzu. Tyto trasy může využívat i široká veřejnost,“ doplňuje Ježková.

Návštěvou muzea vše teprve začíná

Celý projekt Hands on Muzeum! stál více než 7,2 milionu korun, evropská dotace činila více než 5,8 milionu korun, státní dotace pokryla zbytek, zhruba 1,4 milionu korun. Nejvíce peněz bylo využito na platy a elektronické pomůcky k vytvoření vizualizací a animací.

Na propojování formálního a neformálního vzdělávání pracují v muzeu zhruba dvanáct let. „Spouštěcím mechanismem byly lektorky, které přicházely s tím, že děti v muzeu na výukovém programu něco zažijí, a tím to bez návaznosti skončí, prostě si škola udělá výlet do muzea. Programy jsme proto vymýšleli tak, aby pedagogové poté, co tady s námi něco zažijí, si mohli stáhnout další pomůcky, zvukové či vizuální materiály a s tématem pokračovat sami ve třídě. Naším mottem je učení pro reálný život. Tedy, aby se děti neučily proto, že se mají učit, ale aby byly motivované k dalšímu učení, které jim bude dávat smysl,“ říká Adéla Venerová.

V říčanském muzeu se mimo výukových programů koná také spousta akcí a výstav pro veřejnost. „Vzděláváme také učitele, podporujeme je ve využívání aktivizačních metod výuky. Vytvořili jsme také autorskou metodu tvořivé hry pro učitele mateřských škol. Vše to jsou metody, kde má dítě pro svůj rozvoj velký prostor. Unikátním prostorem je náš geopark, kde pedagogové, žáci i široká veřejnost objevují živou i neživou přírodu v mnoha souvislostech zábavnou formou,“ shrnuje dění v říčanském muzeu jeho ředitel Jakub Halaš. 

Podrobnosti k projektům příjemce: „Hands On Muzeum: dotkni se přírody, zažij minulost, tvoř a objevuj“ v Mapě projektů.

Zdroj: Dotace EU

Podíl.
Exit mobile version