V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.

Před rokem 1989 měla kino každá třetí obec v Česku. Pavel Hypius zažil s někdejším filmovým klubem poslední roky sídlištního Kina Mladých v Hradci Králové. „Posledním představením v tomhle kině byl Limonádový Joe. Na rozloučenou s filmcentrem a filmovým klubem v prosinci před dvaadvaceti lety,“ vzpomenul.

Hradecká kina historicky nesídlila jen v centru, ale promítalo se na řadě míst na předměstích. Kino Mladých fungovalo v Malšovicích do roku 2003. Jeho jméno nese dodnes zastávka MHD.

Chodili jsme „na velkou televizi“

Z Kina Mladých je už řadu let taneční studio. V květnu se do něj však díky projektu Rekino stříbrné plátno na den vrátí. „Cílem je vrátit na tato místa kulturu, nebo samozřejmě konkrétně filmové projekce a upozornit na minulost těch míst,“ řekla autorka projektu Rekino a filmová historička Národního filmového archivu Marie Barešová.

František Horák pamatuje kino v Pardubicích v Dukle. „Já jsem sem chodil ještě jako teenager a to kino fungovalo myslím až do roku 2013,“ řekl.

I přes rozvoj moderních multiplexů komorní kina filmovým nadšencům nejen na východě Čech chybí. „Chodili jsme tam s manželkou a vždycky jsme říkali, že jdeme na velkou televizi,“ zavzpomínal Pavel Hypius.

Kino v hospodském sále nebo jídelně

V Česku najdeme tisíce míst, která v minulosti sloužila veřejnému filmovému promítání. „Nejsou to jen jednoúčelové budovy kin, ale také kulturní domy, sokolovny, hospodské sály, tělocvičny nebo závodní jídelny. Tato různorodá místa mají svou jedinečnou historii spjatou s konkrétní lokalitou, ale i lidmi, kteří je navštěvovali nebo v nich pracovali,“ uvedla autorka projektu Rekino.

Oživení těchto míst podle ní přináší vzpomínky, ale nutí také k zamyšlení nad budoucností a umožňuje propojit místní komunitu v mezigeneračním dialogu. Prostor kinosálu nabízí unikátní zkušenost sdíleného zážitku, formuje společné vzpomínky. „Primárně to budou jednorázové akce, ale v místech, kde bude zájem o obnovení provozu, jsme s kolegy připraveni pomoci a hledat cestu, jak to uskutečnit,“ uvedla.

V rámci projektu už vznikla i dotazníková akce. „Dotazníky přinesly hlavně zábavné a nostalgické vzpomínky a zároveň ukázaly, nakolik bylo kino důležité jako místo setkávání. Respondenti zmiňovali, jak do kina chodili na různé společenské či kulturní akce,“ řekla Barešová.

Kino Mladých ožije v květnu

Projekt Rekino odstartuje v Hradci Králové 17. května. „Jednodenní oživení Kina Mladých přinese filmové projekce, odpolední pásmo animovaných filmů, které je určeno dětem, ale pobaví se u něj i dospělí, a večerní projekci kultovního filmu Kouř Tomáše Vorla. Kromě filmového programu ale proběhne také diskuze pořádaná ve spolupráci s Centrem architektury Královéhradeckého kraje,“ shrnula Barešová.

Organizátoři také vyzývají pamětníky, kteří mají doma materiály vztahující se ke kinu, jako jsou vstupenky, letáky či plakáty, aby je přinesli.

V létě zamíří projekt do Českého Šternberka, který má necelé dvě stovky obyvatel a také do jihočeského pohraničí do Nových Hradů. Na podzim do pardubické Dukly.

Podíl.