Mugin-5
Lukáš Visingr:Tohle je komerční věc čínské výroby, která jde doslovně koupit na Aliexpresu. Je to dron pro nákladní a zemědělské účely. Výrobce deklaruje, že není pro vojenské účely, ale jak Rusové, tak Ukrajinci je nakupují a využívají je. Dnes už je to ale spíše záležitost minulosti, Ukrajinci mezitím přišli s vlastními designy. V srpnu 2022 byly však tyto drony použity k úspěšnému útoku na velitelství Černomořské flotily v Sevastopolu na Krymu. Stroj je to nicméně pomalý a dnes už překonaný.
UJ-22 Airborne
Jednomotorový bezpilotní letoun, který může nést buď vnitřní výbušninu, nebo několik bomb shozených ze vzduchu. Nosnost je až 20 kg. S délkou přibližně 3,7 metru a rozpětím křídel 4,2 metru je jedním z největších známých ukrajinských dronů v provozu. Udávaný dolet je 800 km. Je potvrzeno, že UJ-22 byly použity při útocích na Moskvu, mimo jiné v únoru 2023.
Lukáš Visingr:Tohle je v podstatě takové maličké letadlo nebo naopak velký letecký model. Původně vznikl jako průzkumný dron, Ukrajinci ho pak ale upravili i pro nesení výbušnin. Může plnit úlohu sebevražedného dronu, který letí na dlouhé vzdálenosti, anebo může na méně vzdálené cíle výbušninu shodit a vrátit se zpět. Ale samozřejmě ty útoky do hloubi Ruska, ty se dělají čistě sebevražedně, jednosměrně. Tam není důvod to vracet zpátky.
UJ-25 Skyline
Nenápadné linie a výrazná křídla vytažená směrem dopředu. O tomto typu se na veřejnost nedostaly téměř žádné informace, nicméně minimálně jeden případ zachycení tohoto stroje byl potvrzen v Rusku.
Lukáš Visingr:Je zajímavý tím, že má proudový motor a že je to vlastně derivát – byl to původně cvičný terč pro protivzdušnou obranu. Ale Ukrajinci ho adaptovali do podoby sebevražedného dronu.
UJ-26 Beaver
Představen v roce 2023, dnes v sériové výrobě. Dolet se pohybuje v řádu 1000 km, unese okolo 20 kg výbušniny.
Lukáš Visingr:Tento typ se velice osvědčil. Taky má na kontě několik úderů na Moskvu, dokonce přímý zásah mrakodrapu. Je hodně charakteristický tím, že má takzvané kachní uspořádání, tedy řekněme, že má ocasní plochy vlastně vepředu. Lze ho tak velice snadno odlišit od jiných strojů.
An-196 Lyutyy
V mnohém se podobá tureckému letounu Bayraktar TB2. Jde o výrobek známého výrobce letadel Antonov. Lyutyy má konstrukci podobnou lehkému letadlu, což ho činí relativně dražším na výrobu, ale předpokládá se se, že má relativně delší dolet a unese více trhaviny než konkurenční konstrukce. Jedná se také o první dron prokazatelně řízený umělou inteligencí.
Lukáš Visingr:Má pod trupem kulový senzor, ve kterém je kamera. Umělá inteligence je důležitá proto, že ten dron tak hluboko v ruském území nelze ovládat na dálku. To není dost dobře možné. Takže dron byl nakrmen informacemi o tom, kam a jak má zaútočit. Útočily třeba na ropné rafinerie. Předpokládám, že to plánování útoku funguje tak, že tam sedí nějaký odborník na petrochemický průmysl, který těm vojákům pomáhá naprogramovat dron, aby zaútočil přesně tam, kde způsobí největší škody. Jsou videa, kde je opravdu nádherně vidět, jak ten dron přilétá a pěkně tu rafinérii obkrouží a krásným elegantním obloučkem to napálí přímo do té destilační věže.
AQ-400 Scythe
Dobrovolnický projekt, který vstoupil do sériové výroby. Dolet je o něco kratší než u některých jiných typů, uvádí se 750 km, ale výhodou je, že unese těžší nálož, standardně 32 kg. Objevily se i zprávy, že stroj unese i 70 kg, za což ale zaplatí sníženým doletem.
Lukáš Visingr:Scythe má strašně primitivní konstrukci, krabicový trup a rovná křídla. Klasická ukázka výrobku určeného pro opravdu hodně velké série. Ta konstrukce primitivní ale není nutně na škodu, když jich potřebujete mít hodně. Když jich Ukrajinci vypustí padesát, Rusové jich čtyřicet sestřelí, ale těch zbylých deset zasáhne, tak je to samozřejmě obrovský úspěch pro Ukrajince.
A22 Foxbat
A-22 je obvykle poháněn motorem o výkonu 80 až 100 koní a dosahuje cestovní rychlosti 160 km/h a maximální rychlosti 170 km/h s doletem přibližně 1100 km. Ačkoli je letoun A-22 určen pro civilní použití, jeho konstrukce a všestrannost z něj učinily atraktivního kandidáta na přestavbu, která by umožnila jeho použití v bojových operacích.
Lukáš Visingr:Prostě ultralight, který Ukrajinci předělali na dron. Což samozřejmě je pro Rusy velký problém, protože ono to vypadá pořád jako velké pilotované letadlo. A v Rusku už došlo k několika případům, kdy protivzdušná obrana střílela na civilní letadla, která si spletla s těmito drony. 2. dubna 2024 byl natočen útok tímto dronem, který nalétl do budovy spojené s továrnou v Jelabugě v Tatarstánu. Továrna, která tam vyrábí drony typu Shahed, se přitom nachází 1300 km od ukrajinsko-ruských hranic, takže skutečně dlouhý dolet.
FP-1
Ruské zprávy hovoří o trhavé 40kg hlavici sestávající z 25 kg tetrylové trhaviny obklopené 15 kg ocelových kuliček. Název modelu byl později ruskými zdroji identifikován jako FP-1.
Lukáš Visingr:To je v podstatě klasický dron. Takhle se úplně běžně dělají taktické, průzkumné drony. Úplně standardní aerodynamická konfigurace.