Pražské volnočasové centrum Kasárna Karlín po roce znovu otevře. Provoz startuje v úterý 27. května, sdělil ČT24 provozovatel prostoru Matěj Velek. Zatím půjde o provizorní režim se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří, v plánu je ale plnohodnotné fungování. To zakázal stavební odbor Prahy 8, protože bylo v rozporu se zákonem. Provoz neodpovídal územnímu plánu, ten však město loni v prosinci změnilo. Centrum slibuje větší ohled na sousedy, co se hluku týče.

Několik let šlo o mimořádně populární centrum pro lidi z celé Prahy, kde mohli trávit čas rodiče s dětmi, sportovci i milovníci kultury. Někteří přišli na film do letního kina, na koncert, zahrát si plážový volejbal, nebo posedět s přáteli na drinku. Jenže pro mnohé návštěvníky přišel loni před hlavní sezonou šok – Stavební úřad Prahy 8 činnost centra zakázal.

Úřad sice na místě neshledal žádnou konkrétní závadu, problémem však bylo, že vnitřní provozy centra nejsou zkolaudované k takovému typu provozu. Jinými slovy podle územního plánu zkrátka místo nebylo určeno pro bary, koncerty a kavárny, ale pro armádní a bezpečnostní účely. Loni v prosinci Praha tento územní plán změnila.

„Na změně územního plánu vše vázlo,“ říká nyní Velek. Důvodem uzavření areálu podle něj nebyl nadměrný hluk, ale nesoulad provozu s platným územním plánem. „To se podařilo napravit a zároveň běží další procesy, na jejichž konci bychom měli dostat možnost obnovit provoz vnitřních prostor,“ prohlásil s tím, že žádost o dodatečné stavební povolení nutná ke kolaudaci byla ze strany Kasáren doplněna.

Možné je zatím venkovní užívání

„Provizorium, které tam teď bude, není předmětem šetření stavebního úřadu,“ řekl ČT24 mluvčí městské části Praha 8 Marek Šalek s tím, že další vyjádření nejsou možná do vyřešení dvou žalob. Jednu z nich směřují stěžovatelé proti hluku proti zmíněné změně územního plánu.

„Očekáváme, že stavební úřad vydá rozhodnutí, ale venkovní užívání je možné,“ sdělili v reakci zástupci Kasáren, kteří nyní znovu startují svůj provoz v provizorním režimu úterý 27. května, kdy má být nádvoří otevřeno od deseti hodin do půlnoci.

Kvůli stavu staré budovy je část areálu obehnána oplocením a není možné se do centra dostat po chodníku tak, jak to bylo možné dříve. Je třeba dojít k přechodu za viaduktem v ulici Malého a vrátit se z druhé strany. Vchod zůstává na stejném místě.

„Jakmile doběhnou veškeré administrativní procesy, vrátíme se snad konečně dovnitř a postupně i k plnohodnotnému fungování,“ sdělil Velek, podle nějž stěžovatelům proti hluku nešlo o rušení nočního klidu, ale spíše o trvalé uzavření centra.

Kino pouze do sluchátek

Sousedům centra se přesto provozovatelé chystají ještě před otevřením roznést dopis, v němž mluví o opatřeních týkajících se právě možného hluku. Už dříve bylo v areálu zakázáno rozdělávání ohňů v letních měsících od června do srpna, personál má také prý přísně nařízeno vynášet sklo a kovový odpad pouze v denních hodinách, aby jeho vysypávání nebylo rušivé.

„Co se týče venkovních koncertů, omezíme se maximálně na tři za celý rok. Koncert nikdy nepřesáhne 22. hodinu. Pokud dostaneme opět možnost promítat letní kino, tak plánujeme hrát pouze do sluchátek, takže nebude produkovat už vůbec žádný zvuk,“ dodává Velek. Po desáté hodině také prý areál pravidelně obchází personál, a upozorňuje návštěvníky, aby se chovali ohleduplně a nehlučeli.

Velek na cestě ke znovuotevření oceňuje komunitu podporovatelů, která v únoru protestovala před zmíněným stavebním úřadem, psala dopisy úředníkům a politikům, případně posílala finanční dary. Provozovatelé mluví o „neuvěřitelné síle sousedů a komunity podporovatelů“, včetně místní školy, bez níž by prý k otevření nemohlo dojít.

Budovu kasáren v pražském Karlíně vlastní od loňského ledna hlavní město Praha, které ji získalo při směně majetku se státem. Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely sloužil v době Československa i Česka. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Stát se v minulosti snažil areál opakovaně prodat, ale bez úspěchu.

Podíl.
Exit mobile version