Komerční prezentace Aktual.: 29.04.2025 10:06

Praha – Kandidát na předsedu Českého olympijského výboru (ČOV) Libor Varhaník chce vyburcovat a sjednotit sportovní prostředí. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Dlouholetý předseda Českého atletického svazu, jenž se ve středečních volbách postaví proti současnému předsedovi ČOV Jiřímu Kejvalovi, cítí, že nyní je na to správná chvíle. Jednotný hlas sportovních funkcionářů považuje za zásadní při jednáních s politickou reprezentací. Týká se to mimo jiné debat o případném zřízení ministerstva sportu, jehož je Varhaník zastáncem.

Devětapadesátiletý Varhaník má letité funkcionářské zkušenosti od oddílové úrovně přes republikovou až po mezinárodní, byl místopředsedou Evropské atletiky. Jako manažer spolupracoval s elitními atlety včetně dvojnásobné olympijské šampionky a světové rekordmanky v hodu oštěpem Barbory Špotákové. Řídil organizaci multisportovního mistrovství Evropy v Mnichově 2022. Dostal do Česka halové mistrovství Evropy v atletice 2015 nebo Kontinentální pohár.

Má pocit, že nyní je vhodná chvíle na posílení fenoménu sportu a pohybové aktivity obecně. „Rád bych nás všechny vyburcoval a probudil k aktivitě. Cítím, že ta situace, do které se český sport teď dostal, si zasluhuje novou aktivitu, impulz a energii,“ řekl. Problém vidí v nedostatečném financování sportu i legislativě. Vzhledem ke změnám v Sokole a České unii sportu i kampani před podzimními sněmovními volbami vnímá, že právě nyní nastal čas jednat. „Považuji za důležité nepromeškat tohle období, jinak nás to zase ‚zlatentní‘ na další čtyři roky, nestane se nic a všichni budeme plakat,“ upozornil.

Při prosazování priorit sportovního prostředí považuje za zásadní, aby směrem k politikům zaznívala jednotná stanoviska. Například v postoji ke zřízení ministerstva sportu, které by mohlo jít dál než současná Národní sportovní agentura. Varhaník patří k těm, kteří by ministerstvo sportu přivítali. Myslí si, že by to posílilo pozici sportu v politických kruzích. „Není to o tom, že chceme budovat nějaký úřad, ten vybudovaný máme. Ta figura ministra na úrovni ostatních ministrů vlády České republiky si myslím, že je velmi důležitá,“ prohlásil Varhaník.

Rád by se pokusil o sjednocení priorit v rámci ČOV a volá po intenzivnějším dialogu se sportovními svazy. „Považuji ho za nezastupitelný v tom, aby se český olympijský tým na olympijských hrách pokud možno rozšířil a jeho výsledky byly ještě lepší. Aby se na olympiádu, protože to je sen každého sportovce, dostalo co nejvíce lidí. Rád bych vytvořil prostředí výměny informací mezi svazy tak, aby mohly pracovat ve větší synergii,“ vysvětlil.

Za nenahraditelnou považuje roli ČOV v zabezpečení účasti českých výprav na všech akcích, které pořádá globální Mezinárodní olympijský výbor i další organizace sdružující národní olympijské výbory. Jiné projekty ČOV by podle něj zasloužily analýzu. „Abychom si řekli, co těm členům přináší, z jakých prostředků a v jaké výši se financují a jaké jsou cíle do budoucna. Jestli jsou udržitelné, co mají přinést,“ doplnil.

Z mezinárodních zkušeností si považuje především diplomaticky náročného řízení multisportovního ME v Mnichově. Tehdy jednal s předsedy devíti evropských sportovních federací, zástupci města, vlády i majitele vysílacích práv.

Své šance ve středečních volbách nechtěl odhadovat. Zatím ani nezveřejnil, jak by v případě zvolení do čela ČOV naložil s funkcí předsedy atletického svazu, kterou by měl zastávat až do roku 2029. „Legislativně to není problém, ale v dlouhodobém horizontu to není udržitelné. Tyto otázky je dobré řešit, až kdyby reálně nastaly,“ dodal.

Podíl.
Exit mobile version