Aktualizace: 14.05.2024 23:34

Praha – Kanadští hokejisté vyhráli na mistrovství světa ve skupině A v Praze i třetí utkání, když udolali Rakousko 7:6 v prodloužení. Obhájci zlata poprvé na turnaji ztratili, přestože vedli po dvou třetinách 6:1.

Jejich soupeř jim dodnes dokázal nastřílet maximálně dvě branky. Bod získalo Rakousko proti Kanadě na MS podruhé v historii, poprvé se tak stalo rovněž v Praze na šampionátu v roce 2004 po remíze 2:2.

Rakušané před 14.704 diváky vstřelili tři góly v poslední desetiminutovce a dočkali se v české metropoli prvního bodového zisku. V čase 60:15 rozhodl o výhře favorita John Tavares. V dresu poražených se blýskl dvěma góly a nahrávkou zkušený útočník Peter Schneider, jenž působil v sezoně 2020/21 v extraligové Kometě Brno.

Úvodní dvě třetiny nenasvědčovaly žádnému dramatu. Zámořský gigant vedl na střely na branku 35:12 a na ledě jasně dominoval. Skóre otevřel Cozens, další trefu přidal v 10. minutě Guhle. Hned po 50 sekundách sice snížil Nissner, ale Byram brzy vrátil Kanďanům dvoubrankový náskok. Ve druhém dějství přidali další góly McCann, Bedard, který se trefil na šampionátu již pětkrát, a Dubois.

Kanaďané však v úvodu třetí třetiny notně polevili a Rakušané toho brzy využili. Nejprve Schneider po levé straně přebruslil Buntinga a vyzval ke snadnému zakončení Baumgartnera. O 54 sekund později se sám zapsal mezi střelce, když překonal Binningtona povedenou ranou z úhlu.

Další šanci Wukovitse zlikvidoval výborným zákrokem kanadský brankář. V 51. minutě ho ale z dálky propálil Zwerger a přece jen závěr zdramatizoval.

Když si čtyři minuty před vypršením základní doby pohrál s Binningtonem při parádním zakončení opět Schneider, Rakušané vycítili šanci na senzaci. A ta nakonec opravdu přišla. Přesně v době, kdy gólman Madlener dojel na rakouskou střídačku, vyrovnal v čase 59:11 dalším pěkným gólem Rossi.

Obrovskou euforii v hledišti, jehož převážná většina byla na straně outsidera, sice utlumil hned po 15 sekundách prodloužení výstavní ranou Tavares, přesto se Rakušané dočkali ovací.

Skupina A (Praha):

Kanada – Rakousko 7:6 v prodl. (3:1, 3:0, 0:5 – 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Cozens (Mangiapane, Guhle), 10. Guhle (Tavares, Hagel), 14. Byram (Zellweger), 23. McCann (Bunting), 30. Bedard (Guenther, Parayko), 38. Dubois (Hagel, Power), 61. Tavares (Dubois, Parayko) – 11. Nissner (M. Huber, T. Raffl), 44. Baumgartner (Schneider), 45. Schneider (Zwerger, Wolf), 51. Zwerger (Nickl), 56. Schneider (Zwerger, Rossi), 60. Rossi. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Heikkinen (Fin.) – Hynek (ČR), Zunde (Lot.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 14.704.

Kanada: Binnington – Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger – Dubois, Tavares, Hagel – Bedard, Paul, Guenther – Mercer, McBain, B. Tanev – Bunting, Cozens, Mangiapane – McCann. Trenér: Tourigny.

Rakousko: Madlerer – Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Stapelfeldt, Brunner – T. Raffl, Nissner, M. Huber – Zwerger, Rossi, Schneider – Ganahl, Baumgartner, Haudum – Rohrer, Wukovits, P. Huber. Trenér: Bader.