K hrobu papeže Františka v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě začaly po jeho sobotním pohřbu chodit řady věřících. Stanovit datum zahájení volby jeho nástupce by měla kongregace kardinálů, která zasedne v pondělí ráno, uvedla v neděli italská televize Sky TG24. Konkláve by podle ní mělo začít mezi 5. až 10. květnem.

Bazilika se otevřela v sedm ráno a už předtím tam čekaly stovky lidí, aby mohly navštívit papežův hrob, informovala agentura DPA. Podle ní je na hrobě jen jednoduchá mramorová deska s nápisem Franciscus. Bazilika bude otevřena do půl sedmé večer.

Kardinálové, kteří přijeli do Říma na papežův pohřeb z celého světa, se budou podle agentury AP příští týden scházet také proto, aby se lépe poznali. Diskutovat budou o budoucnosti katolické církve a na základě toho se pak také zřejmě rozhodnou při volbě nové hlavy 1,4 miliardy katolíků.

Podle DPA je již v Římě téměř všech 135 kardinálů oprávněných volit. Vybírat papeže může kardinál mladší 80 let, dva se ale už z hlasování omluvili ze zdravotních důvodů.

Podle německého kardinála Reinharda Marxe, jehož v neděli citovala televize Sky TG24, nebude volba nového papeže trvat dlouho. „Příští týden využijeme k tomu, abychom se lépe poznali a došli k dohodě,“ řekl Marx v sobotu podle italské televize.

Volba nového papeže

Nový papež se bude volit v Sixtinské kapli, která se v pondělí uzavře kvůli přípravám na toto tajné hlasování. Ze 135 kardinálů, kteří mohou volit novou hlavu katolické církve, jich papež František jmenoval 108 a často z různých koutů světa, například z tichomořského souostroví Tonga, z Barmy, Vietnamu, Východního Timoru, Indie, Nigérie či Ghany. Nejvíce volitelů ale bude opět z Evropy.

Mezi favority na nového papeže zmiňovanými médii patří Ital Pietro Parolin, za papeže Františka vatikánský sekretář. Ten je považován za vynikajícího diplomata a manažera, podle DPA mu ale může „uškodit“, že je mu jen 70 let. DPA v neděli napsala, že kardinálové si neradi vybírají někoho, kdo může zůstat v čele církve příliš dlouho.

Podle AP budou kardinálové řešit klíčovou otázku, zda vybrat někoho, kdo bude pokračovat v reformách a otevřenosti církve, jako to dělal papež František, či někoho, kdo patří ke konzervativnímu křídlu, či osobnost, která církev v tomto smyslu rozdělenou sjednotí. Další otázkou bude, zda kardinálové vyberou někoho z regionu, kde věřících přibývá, tedy z Asie či Afriky, čímž by ale podle AP mohli způsobit další otřes ve vatikánské byrokracii.

A ač se hovoří o řadě favoritů na nového papeže, mnoho analytiků se shoduje v tom, že obvykle je vybrán někdo, kdo mezi často zmiňovanými jmény vůbec nebyl.

Podíl.
Exit mobile version