Aktualizace: 10.07.2024 16:53

Praha – Vláda by mohla příští týden vědět, jak by mohl vypadat další postup v případě zadlužené huti Liberty. Do konce července by pak mohlo být jasno, zda bude možné v podniku výrobu udržet. ČTK to dnes řekl vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Liberty i její dodavatel energií, kterým je společnost Tameh, jsou v insolvenci. Jurečka uvedl, že členové vlády se tento týden sešli s insolvenčními správci obou firem. Ve čtvrtek odpoledne pak budou s odboráři z nejpočetnějšího svazu KOVO jednat premiér Petr Fiala (ODS) a ministři Jurečka, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

„Oba insolvenční správci jsou v obraze a uvědomují si situaci, ve které huť a výrobce energií jsou. V řádu příštího týdne uvidíme, jaký může být další reálný postup z pohledu možnosti udržet výrobu v příštích týdnech i z pohledu dalších rozhodnutí, která mohou nastat. Reálně do konce července bychom měli opravdu vědět, zda-li bude tady možnost mít nějakou formou udržení další výroby, aby bylo možné udržet nejen placení za energie, ale i třeba placení mezd,“ uvedl Jurečka.

Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) i odboráři vyzvali vládu, aby Liberty převzal dočasně stát pod svou správu. „To, že by to přebíral stát, není na pořadu dne,“ řekl ČTK Jurečka. Už dříve tuto možnost vylučoval ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN).

S insolvenčními správci Liberty a firmy Tameh se sešli vedle Jurečky také ministři Stanjura a Blažek (oba ODS) a zástupce resortu průmyslu. „V tento okamžik je na místě, aby insolvenční správce, věřitelský výbor, management Liberty našli cestu k tomu, aby se výroba mohla udržet, mohla se rozšířit. Jsou tady zájemci, kteří by byli připraveni do takového režimu vstoupit, teď se musí vyřešit technicko-právní věci,“ uvedl Jurečka. Novinářům pak před dnešním jednáním vlády řekl, že je potřeba jednat ve velmi krátkém čase, aby se výroba udržela a Liberty zvládla sama hradit energie a najít peníze na mzdy. Už dřív zmínil, že ví o dvou investorech, kteří mají o huť vážný zájem.

Liberty Ostrava, která vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, měla delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji od loňského prosince chránilo půl roku soudní moratorium. Minulý měsíc se dostala do insolvence. Výplatu náhradních mezd převzal stát, hradí je po tři měsíce. Výdaje činí asi 1,3 miliardy korun. Dodavatel energií Tameh Czech skončil v úpadku minulý rok v prosinci. Zdůvodnil to tím, že mu huť Liberty jako jediný jeho zákazník neplatila a dlužila přes dvě miliardy korun. Členové vlády opakovaně uvedli, že je pro ně priorita zachovat ve firmě výrobu. Jurečka i odboráři několikrát vyzvali zaměstnance, aby z podniku neodcházeli, protože by bez nich případné obnovení provozu nebylo možné.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.