Aktual.: 15.04.2025 14:35

Praha – Český trh práce by mělo do deseti let opustit 1,2 milionu lidí. To je asi pětina zaměstnaných. Do penze začnou odcházet silné ročníky. Stát i zaměstnavatelé by měli usilovat o to, aby byl odchod postupný. Na pražské konferenci Česko na křižovatce to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle prezidentky Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslavy Rezlerové má programy na podporu zaměstnanců nad 55 let pětina firem a změnit se bude muset i nastavení práce pro generaci Z, tedy narozené po polovině 90. let.

„Problém s tvrdými investicemi nebude tak palčivý jako ten s dostupností lidí a jejich kvalitou a tím, co se na nás hrne v kontextu demografických změn. Každý by tomu měl věnovat pozornost… Čeká nás odchod do důchodu lidí, narozených po roce 1965, pak nejsilnější generace Husákových dětí. Bude to velký zásah do pracovního trhu,“ uvedl ministr.

Podle aktualizované studie poradenské společnosti Boston Consulting Group a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce opustí do roku 2035 český trh práce 1,2 milionu osob, odejdou do důchodu. Nastoupit by mělo ale 1,9 milionu lidí. Z toho 1,5 milionu by měli tvořit absolventi škol a 400.000 by měli být cizinci. Výraznější úbytek pracovníků pak nastane po roce 2035, kdy začnou do penze chodit nejpočetnější ročníky Husákových dětí ze 70. let minulého století.

„Společný domácí úkol je, aby lidé trh práce opouštěli postupně a rozloženě v čase,“ řekl ministr. Podstatná bude podle něj motivace, personální politika či snižování úvazků.

Zaměstnavatelé mají u částečných úvazků pro starší pracovníky už teď slevu na odvodech. Pracující penzisté a penzistky nemusí od letoška platit důchodové pojištění.

Podle Rezlerové se firmy a instituce v Česku snaží lidi nad 55 let zaměstnávat málo. Uvedla, že program na podporu této pracovní síly má 19 procent firem. „Loni bylo na trhu práce 190.000 lidí, kterým bylo 50 let. Pětadvacetiletých bylo 90.000. Čistý rozdíl je 100.000,“ uvedla Rezlerová. Podotkla, že mladí mají v práci navíc jiné priority.

„Práce pro ně není hodnota. Chtějí pracovat tak, aby je to bavilo a dávalo jim to smysl. Celkem 47 procent zaměstnanců z generace Z zvažuje, že do šesti měsíců změní práci. Jako zaměstnavatelé se budeme muset přizpůsobit a na tento systém nastavit,“ uvedla šéfka asociace personalistů. Dodala, že situaci na pracovním trhu komplikuje i nemožnost stěhovat se za prací kvůli nedostupnému bydlení či chybějící politika pro získání sil ze zahraničí.

Většímu zapojení starších pracovníků podle Rezlerové brání často předsudky zaměstnavatelů o pomalosti či neschopnosti učit se nové věci. Podotkla, že by ke zlepšení stavu přispěly i úlevy pro zaměstnavatele.

Ministerstvo práce podle Jurečky vyhodnocuje odpuštění odvodů pracujícím důchodcům i snížení pojistného u částečných úvazků. Poté navrhne případně úpravy nastavení. Mobilitě pracovní síly by měly pomoci i změny podpor v nezaměstnanosti od příštího roku, řekl ministr.

Podíl.