SPD je ve sněmovně stranou, která se nejvíc vyhraňuje vůči migraci. Boj s ní je pravidelně jedním z hlavních bodů jejích předvolebních programů. Jenže ve Znojmě, kde se strana podílí na vládě, nyní čelí kritice, že je příliš promigrantská.

Více než 1500 lidí se ve Znojmě bouří proti radnici. Bojí se, že do 34tisícového města v Jihomoravském kraji začnou nekontrolovaně proudit stovky migrantů. Petice, kterou podepsali, míří především na radní za SPD. Strany, která na celorepublikové úrovni razí tvrdou protiuprchlickou rétoriku. 

Spor se týká memoranda o porozumění, které vedení Znojma, složené z hnutí ANO, SPD a místního uskupení Znojmáci, podepsalo koncem loňského roku s Mezinárodní organizací pro migraci. To – podobně jako v dalších českých městech – řeší především vzdělávání zaměstnanců, výměnu praktických poznatků mezi jednotlivými obcemi a kariérní poradenství i další podporu pro uprchlíky.

„Já a patnáct set občanů vyzýváme zastupitele a zejména zástupce SPD, aby přestali zrazovat politiku své strany a zrušili memorandum, které otevírá volnou cestu přílivu migrantů do Znojma,“ shrnula minulý týden při zasedání zastupitelstva argumenty podepsaných mluvčí petice Monika Gaszczyková, ačkoliv dokument příchod uprchlíků do Znojma nijak nezmiňuje. Navíc města nemají v Česku ani možnost pohyb lidí s dočasnou ochranou přímo ovlivňovat.

Přesto petice požaduje vypovězení memoranda a odstoupení starostky a místostarostky. K tomu ale nedošlo, naopak zastupitelé po více než hodinovém jednání potvrdili pokračování spolupráce. „Memorandum nám už dnes pomáhá. Proškolujeme odborníky na prevenci kriminality a efektivněji hledáme ubytování pro uprchlíky,“ popisuje starostka Znojma Ivana Solařová (ANO). 

Místostarostka a lídryně znojemského SPD Petra Svedíková Bártová se s petenty na odporu k migraci shodne, jak sama říká, a tvrzení o tom, že její strana je promigrační, odmítá. „Myslím, že to snad každému musí připadat absurdní,“ říká.

Zdůrazňuje však, že řízení migrace není v pravomocích vedení města. „Faktem je, že tu kvůli lžím paní Gaszczykové máme mnoho vyděšených lidí, kterým se snažíme vše vysvětlit a uvést věci na pravou míru,“ dodává Svedíková Bártová. O vyděšených místních už dříve informoval i server iDnes.cz

Přesto nakonec zastupitelé SPD jako jedni z mála hlasovali pro vystoupení ze spolupráce. Svedíková Bártová sice souhlasí, že memorandum je pro Znojmo přínosné, vymezuje se ale proti zaštiťující organizaci pro migraci. „Organizace mluví o prospěšnosti migrace, což je za nás špatně,“ tvrdí a dodává, že bude hledat způsob, jak navázat obdobnou spolupráci s jinou organizací.

Monika Gaszczyková, která stojí za peticí, je také lídryní znojemské buňky strany Domov, za kterou letos kandidovala do Evropského parlamentu v koalici s Českou suverenitou Jiřího Paroubka. V průběhu aféry také spolupracovala s KTV Live, online televizí Ivana Smetany, který je podle serveru Manipulátoři.cz jednou z výrazných postav české dezinformační scény.

„Rozdíl mezi námi a paní Gaszczykovou není postoj k migraci, ale to, že my lidem nelžeme. Netvrdíme věci, které nejsou reálné,“ tvrdí o ní místostarostka SPD Svedíková Bártová.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.