Zejména o víceletých gymnáziích platí, že je systém velmi závislý na socioekonomickém statusu rodičů – tedy na tom, jaké má dítě podmínky, konstatuje bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. „Nerovnosti stále přetrvávají, takže systém úplně férový není,“ uznává.




1:30

Spotlight moment: Naprosto tmářský přístup, opřel se Plaga do primátora Sobotky kvůli příjimačkám | Video: Tým Spotlight

Plaga připomíná, že během pandemie covidu ředitelům středních škol umožnil, aby jednotnou přijímací zkoušku nedělali. „Nabídli jsme středním školám, že můžou udělat pouze školní část. Na 90 procent z nich ji ale chtělo.“

Někdejší ministr školství je přesvědčen o tom, že důvodem je právě to, že za školy rozřazovací testy připraví někdo jiný. „Těm školám to jednoduše pomáhá vyvinit se z toho, že se tam objeví špatná otázka. Kdyby byla jen školní část, rodiče se na tu školu určitě sesypou a začnou na ředitele tlačit.“

To, co české ministerstvo školství čeká v následujících letech, je podle Plagy převrácení systému testování a podávání přihlášek. „Napřed uděláte testy – víte, jaké máte bodové hodnocení a až pak se přihlašujete na konkrétní školu,“ vysvětluje. Za stávajících podmínek prý většinou odpovídá jen jedna ze tří přihlášek skutečným aspiracím dítěte a to by se mělo změnit.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

00:05-05:25 Je český školský systém pro děti férový a podporující? Jsou problém přípravné kurzy a jednotné přijímací zkoušky? Zvykli si ředitelé škol, že za ně práci na přijímačkách udělá někdo jiný?

05:25-11:10 Jsou znevýhodněné děti, které při testování bojují se stresem? Za co by Robert Plaga pochválil současné vedení MŠMT? Je možné na české školství aplikovat modely ze zahraničí?

11:10-17:03 Je správná cesta přesunout úzkou profilaci na co nejpozdější věk studentů? Tlačí systém děti, aby studovaly obory, o které nemají zájem? Vedou české školy děti k podnikavosti?

17:03-22:08 Jak funguje následné vzdělávání a rekvalifikační kurzy na proměňujícím se trhu práce? Proč je tak těžké nové výukové metody aplikovat v praxi? A kdo za to má odpovědnost?

22:08-27:29 Proč mladí pedagogové nestojí o ředitelské posty? Kdo ředitele vybírá a nahrává to politizaci této funkce? Jak by pomohlo přeskupit síly ve výběrových komisích?

27:29-30:58 Proč je Česká republika v podílu mladých lidí ve věku 25 až 34 let bez sekundárního vzdělání na chvostu zemí EU? Je v pořádku, že má Praha nedostatek středních škol, jak tvrdí primátor Svoboda?

30:58-36:17 Má MŠMT páky na zřizovatele škol, aby budovali nové kapacity? Je školství skutečně priorita? Co české školství potřebuje nejvíc?

Podíl.