
Italské vojenské četnictvo, takzvaní karabiníci (carabinieri), si stěžuje na svá SUV Alfa Romeo Tonale. Jsou podle nich nebezpečné, a to zejména ve vysokých rychlostech. Policejní složka přitom Alfy Romeo využívá už od 50. let, poprvé ale dostala SUV.
Odborový svaz italských karabiníků UNARMA si stěžuje na chování a jízdní bezpečnost svých služebních Alf Romeo Tonale. Organizace ve své formální stížnosti požaduje prošetření nákupu vozidel a žádá mj. zveřejnění smluv a zpráv týkajících se schválení vozidel do služby.
Stejně jako jsou pro české policisty typické škodovky, jsou klasickým „služebákem“ italských karabiníků Alfy Romeo. Italští četníci, kteří mají na starosti bezpečnost na venkově a v malých městech, jsou s turínskou značkou spojení již od začátku 50. let. Prvním modelem v barvách karabiníků bylo 1900, poté Giulia, Alfetta, následovaly typy 90, 75, 155, 156 a 159 až po Giulii Quadrifoglio.
Pro Alfu je spolupráce s bezpečnostními složkami samozřejmě prestižní záležitostí. Svědčí o tom ostatně tisková zpráva z června 2023, kdy karabiniéři od samotného šéfa značky Jeana-Philippa Imparata převzali nejnovější ze svých Alf; speciálně upravené kompaktní SUV Tonale. Šlo tak historicky o vůbec první SUV od Alfy v barvách italských karabiníků.
Po dvou letech se ale na celkem 400 dodaných aut snáší ostrá kritika a původní úspěch se obrací v nešťastnou šlamastyku.
Odborová organizace UNARMA, která Carabinieri sdružuje, podala formální stížnost kanceláři římského státního zástupce. Stěžuje si v ní na ovladatelnost vozidel ve vysokých rychlostech a na rozbitých cestách. To má dokládat celá řada hlášení z řad příslušníků sboru.
UNARMA se „obává bezpečnosti svých členů, kteří musí používat daná vozidla, což může ovlivnit efektivitu jejich zásahu a ohrozit je na životech.“
Odboráři požadují, aby byl prošetřen nákup vozidel. Chtějí zveřejnit veškerou technickou dokumentaci vozidel, smlouvy, výsledky testů a schválení Tonale pro službu u karabiníků.
„Nemůžeme se smířit s tím, že naši kolegové musí pracovat v potenciálně nebezpečných podmínkách. Je povinností naší vlády, aby nám zajistila bezpečné, spolehlivé a odpovídající prostředky pro naši práci. Nepolevíme, dokud nebude situace vyřešená,“ cituje UNARMA svého šéfa Antonia Nicolosiho.
Alfa Romeo se ve svém reakci brání dlouholetou spoluprací se všemi italskými bezpečnostními složkami s tím, že „její vozidla splňují nejpřísnější bezpečnostní předpisy a že se podrobují testům bezpečnostních složek po celém světě, a to včetně italských Carabinieri“.
Pokud jde přímo o Tonale, je podle Alfy „známé svým vyspělými bezpečnostními prvky a sami nezávislí novináři na něm oceňují vysokou úroveň použitých technologií a bezpečnost, což jsou i kvality, které modelu přinesly celosvětově více než 100 000 zákazníků.“
Výrobce nicméně nabízí italským úřadům plnou součinnost při vyšetřování. Je nutné podotknout, že karabiníci nepoužívají standardní sériovou verzi Tonale. Ano, auto má běžné hybridní pohonné ústrojí s benzinovou jednapětkou o celkovém výkonu 163 koní, ale kromě nezbytných sirén a majáků také částečné pancéřování k ochraně posádky nebo speciální prostor pro zadržené.
Jak upozorňuje italský server Automoto.it, celá aféra tak zvedá důležitou otázku o tom, jestli jsou vozidla dodávaná bezpečnostním složkám pro ně skutečně vhodná a jestli jsou před nasazením dostatečně testovaná. Zatím není jasné, jestli Alfy Romeo Tonale v dohledné době zůstanou ve službě, případně jestli z ní budou staženy a bude muset dojít k technickým úpravám.