Brněnské vánoční trhy každoročně přilákají přes milion návštěvníků. Pravděpodobně nejúspěšnější trhy v Česku loni získaly ocenění Evropské hlavní město Vánoc. Brno se ale může úspěchy chlubit teprve posledních několik let. Organizátoři věří, že si návštěvníky získali sázkou na tradiční výrobky, dobročinnost, netypický kulturní program a sladěný vizuál.

Na hlavním brněnském náměstí Svobody se už téměř nejde hnout. Přestože je pracovní den, zamířily navečer do centra davy lidí. Přitáhly je vánoční trhy, které odstartovaly v polovině listopadu a potáhnou se až do konce roku.

„Šly jsme se podívat na koncert Jaroslava Uhlíře, trochu z nostalgie,“ sdílí Kateřina s Barborou, zatímco čekají u stánku na kávu. Na trhy se letos vydaly už podruhé. „Poprvé jsme sem vzaly mou babičku. Není z Brna a trhy musela vidět,“ říká Barbora. Sama je spokojená, na její vkus jsou ale trhy občas až moc hektické.

Hlavní brněnské náměstí Svobody při odhalení letošního vánočního stromku | Foto: Nikol Fojtů

Spolu s nimi totiž brněnské Vánoce podle organizátorů každoročně navštíví až 1,5 milionu lidí. Letos dokonce možná i víc. „Očekáváme více návštěvníků z Česka i zahraničí vzhledem k titulu Evropské hlavní město Vánoc, které Brno pro letošní trhy získalo,“ věří Jana Janulíková, ředitelka městského Turistického informačního centra. Turistické centrum, krátce a všeobecně známé jako TIC, stojí spolu s radnicí Brna-střed za organizací trhů už několik let.

Brno ale nebývalo vánoční destinací vždy. Zdejší trhy byly ještě před patnácti lety fádní záležitost. Vizuálně nesladěné stánky prodávaly nahodilé zboží, program se točil především kolem vystoupení dětí ze základních škol. Brňané tak na advent spíše odjížděli do nedaleké Vídně.

Měnit se to začalo zhruba před deseti lety. „S týmem jsme na Vánocích začali pracovat v roce 2015, už tehdy jsme vnímali obrovský potenciál, ale i výrazné rezervy, které bylo třeba překonat,“ vzpomíná Janulíková.

Dětská vesnička na Zelném trhu vystavěná jako stodola. Uvnitř najdou děti hřiště i imitace vánočních stánků. | Foto: Štěpán Plucar

Úspěšnou proměnu trhů loni stvrdilo i ocenění. Brno se stalo Evropským hlavním městem Vánoc. Porota Brno nazvala „kreativním Vánočním klenotem“. Hodnotící dále vyzdvihli především důraz na tradice a dobročinnost. Podle Janulíkové to souvisí především s hojným počtem stánků s tradičními, řemeslnými výrobky a podporou dobročinných projektů a organizací.

Řemeslné výrobky místo plastových hraček

Specifický sortiment na návštěvníky zabírá. „Když jsem byl na trzích v jiných městech, bylo to vždy, jako kdyby stánkaři vykoupili supermarkety a hračkářství a přeprodávali je venku. Plastové hračky, kýčovité vánoční ozdoby a podobně. V Brně jsou ale na trzích opravdu zajímavé věci,“ pochvaluje si Alex, který trhy navštívil spolu s přítelkyní letos poprvé.   

Na samotné stánky totiž organizátoři kladou poměrně přísné nároky. „Dáváme si záležet na tom, co se prodává. Kromě toho ale řešíme i vzhled a výzdobu stánků,“ tvrdí Janulíková. Klíčovou roli podle ní hraje i rozmístění stánků a světelné instalace. „Instalace najdete na náměstích, v ulicích i parcích. Když je sledujete, vyvedou vás z hektického, přeplněného centra do prostor pro klidnější zážitky,“ přibližuje.  

Letos se návštěvníci ve velkém shlukují například před stánkem uměleckého kováře. Táhne je sem i show, kdy kovář vyrábí další sortiment přímo u stánku, který je vybavený provizorní kovárnou s výhní a kovadlinou. Na Zelném trhu ale lidé najdou i další tradiční řemesla, například písařství, řemenářství nebo koželužství.

Ředitelka TIC vyzdvihuje například Ateliér Zvonaře a Hrnčířky, stánek na náměstí Svobody zaměřený na dobročinnost. „Prodej zde ručně vyráběných rolniček pomáhá Dětskému domovu Dagmar a Nadačnímu fondu Emil,“ představuje Janulíková. Další stánky, jejichž výtěžek pomáhá například lidem s mentálním postižením, domovům důchodců nebo útulkům, obklopují sochu Jošta na Moravském náměstí.

Trhy podražily, organizátoři sází na Mareše i netypický program

Hlavní devízou trhů je ale občerstvení. Svařák, bramboráky nebo trdelníky prodává snad každý druhý stánek. Právě s občerstvením ale souvisí většina stížností návštěvníků. „Trhy podražily,“ shodují se.

Bramboráky se prodávají na váhu, sto gramů vyjde na pětatřicet korun, za placku tak lidé zaplatí obvykle okolo sto padesáti až dvou set korun. Svařák stojí ve většině stánků okolo sedmdesáti korun. Za dnes už slavný turbomošt i další horké nápoje s tvrdým alkoholem dají návštěvníci často i přes sto korun.

Stánky na Zelném trhu s nově nasvícenou kašnou Parnas | Foto: Štěpán Plucar

Vyšší ceny má podle Janulíkové na svědomí několik faktorů. „Vedle inflace hrají roli i zvyšující se sumy na pronájem stánků,“ přiznává. Stánky totiž prodejci získávají v online dražbě, kde se letos průměrné nájemné pro stánky s nápoji vyšplhalo až k 400 tisícům. „Jako organizátoři výsledné ceny neovlivníme, vyvolávací částku držíme už několik let na stejné úrovni,“ dodává ředitelka.

Občerstvení se ale neomezuje jen na bramboráky a svařák. Na nádvoří za starou radnicí najdou lidé stánky označené Gourmet Brno. Jde o výběr oceňovaných brněnských gastro podniků. Právě tam míří i Renata. „Vím, že už loni tam byly stánky dobrých restaurací a kaváren. Letos jsem se tam chtěla podívat. Docela mě zaujal zabijačkový ramen. Jaký bude, si vůbec nedovedu představit,“ říká.

Koncert NobodyListen na náměstí Svobody | Foto: Dag Markl

Poslední důvod, proč jsou brněnské trhy poslední roky tak úspěšné, je podle organizátorů samotný program. V Brně v průběhu trhů proběhne přes dvě stě koncertů. „Takové množství rozdílné hudby, od koled přes jazz až po rap a elektroniku je mezi trhy evropský unikát,“ pyšní se Janulíková.

Davy lidí přitahují především velká jména mainstreamových muzikantů. Trhy zahájilo vystoupení moderátora a zpěváka Leoše Mareše, na kterého se přišly na Zelný trh podívat tisíce lidí. Na náměstí Svobody už vystoupil například Michal Hrůza nebo Jaroslav Uhlíř. Program trhů poté zakončí 23. prosince večer Pokáč. 

Brno ale láká i na alternativnější interprety. Netypicky tak na vánočních trzích vystoupilo například alternativní rapové duo Past nebo jeden z předních tuzemských dýdžejů NobodyListen. Návštěvníci se v průběhu trhů mohou seznámit i s brněnskou klubovou scénou. Pódium na náměstí Svobody je každý den na hodinu vyhrazené brněnským dýdžejům a na jednotlivých náměstích hrají kromě republikových i lokální alternativní kapely.

Mohlo by vás zajímat: Češi chtějí o Vánocích klid, ale dobrovolně se stresují, kroutí hlavou psycholog Dalibor Špok (12. 12. 2024)

Spotlight moment: Češi chtějí o Vánocích klid, ale dobrovolně se stresují, kroutí hlavou psycholog Dalibor Špok | Video: Tým Spotlight

Podíl.
Exit mobile version