Jordánsko postavilo mimo zákon Muslimské bratrstvo. Informovala o tom agentura Reuters. Stát navíc nadnárodnímu islámskému hnutí, které je nejsilnější opoziční silou v zemi, zabavil majetek. Propagace ideologie Muslimského bratrstva je nově nelegální.
„Bylo rozhodnuto zakázat veškeré aktivity takzvaného Muslimského bratrstva a považovat jakoukoli činnost (prováděnou tímto hnutím) za porušení zákona,“ oznámil podle agentury AFP jordánský ministr vnitra Mázin Farája.
Dodal, že v rámci rozhodnutí budou zavřena veškerá sídla a kanceláře hnutí, včetně těch, které sdílí s jinými stranami. Podle agentury AP policie obsadila sídlo Fronty islámské akce a prohledává ho.
Zákaz se vztahuje také na propagaci ideologie hnutí a vydávání jakýchkoliv publikací s hnutím spojených. V takovém případě hrozí trestní stíhání. Muslimské bratrstvo se podle Reuters k zákazu prozatím nevyjádřilo.
Islámské hnutí a ideologičtí spojenci palestinské teroristické skupiny Hamás dosáhli v loňských zářijových volbách výrazných zisků, které podle agentury umocnil hněv z politiky Jeruzaléma vůči Palestincům na okupovaném Západním břehu Jordánu, stejně jako izraelského válečného tažení proti Hamásu v Pásmu Gazy.
Islamisté získali 31 křesel ve 138členném parlamentu, což je nejvíce od obnovy činnosti politických stran v roce 1989. Fronta islámské akce jako politické křídlo Muslimského bratrstva v Jordánsku se stala vůbec nejúspěšnější stranou, zůstala nicméně v opozici.
Údajné spiknutí
Minulé úterý jordánské úřady uvedly, že zatkly šestnáct osob viněných z výroby raket krátkého doletu, držení výbušnin a automatických zbraní a nezákonného náboru a výcviku osob, píše AP.
„Spiknutí mělo za cíl ohrozit národní bezpečnost, zasít chaos a způsobit hmotnou destrukci uvnitř království,“ uvedla podle Reuters jordánská zpravodajská služba. Bratrstvo popřelo jakékoli spojení s údajným spiknutím a trvá na tom, že jordánská pobočka skupiny funguje legálně po celé dekády.
Sto let bratrstva
Muslimské bratrstvo vzniklo v Egyptě v roce 1928 a má své odnože po celém světě. Jeho představitelé tvrdí, že se hnutí před desítkami let zřeklo násilí a prosazuje islámskou politickou vizi prostřednictvím voleb a dalších pokojných prostředků.
Kritici hnutí, včetně autokratických vlád v regionu Blízkého východu, ho považují za hrozbu. V mnoha zemích regionu i mimo něj je Muslimské bratrstvo zakázáno. Podle serveru The Middle East Eye jde o Egypt, Saúdskou Arábii, Bahrajn a Spojené arabské emiráty.