Jihokorejský parlament zbavil funkcí prezidenta Jun Sok-jola, který se minulý týden pokusil zavést stanné právo. Jeho pravomoci přebírá premiér. O definitivním odvolání prezidenta musí rozhodnout ústavní soud, který ho musí schválit dvoutřetinovou většinou.
Hlasování se zúčastnilo všech tři sta zákonodárců poté, co první pokus o odvolání hlavy státu minulou sobotu neuspěl, když sál opustili poslanci z prezidentovy Strany lidové moci (PPP). Někteří z nich od té doby nicméně avizovali, že v druhém hlasování už hodlají pro odvolání prezidenta zvednout ruku.
Pro odvolání prezidenta se nyní vyslovilo 204 poslanců, pro přijetí bylo třeba dvě stě hlasů. „Nejméně osm poslanců vládní strany impeachment podpořilo,“ podotkla zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.
„Pravomoci prezidenta byly pozastaveny, přebírá je premiér. Ústavní soud má 180 dnů na to, aby impeachment potvrdil. Pokud by tak neučinil, prezident zůstává ve funkci, pokud tak učiní, tak skončil, a do šedesáti dnů se musejí konat předčasné volby,“ pokračovala Šámalová. Jun by se tak stal druhým odvolaným prezidentem v historii Jižní Koreje.
Ústavní soud musí odvolání prezidenta schválit dvoutřetinovou většinou, pro musí být nejméně šest soudců z devíti. „Soud momentálně není plně obsazený, má pouze těch šest členů, takže ta shoda musí být jednoznačná, pokud nebudou v nejbližší době dovoleni další členové,“ dodala Šámalová s tím, že zatím není jasné, jak by mohl soud rozhodnout.
Do ulic Soulu v posledních necelých dvou týdnech vyrážely navzdory mrazům desetitisíce lidí, kteří požadovali Junovo odvolání i zatčení. V hlavním městě se shromažďovaly ale i tisíce Junových konzervativních příznivců, demonstrace obou táborů byly převážně pokojné. I před sobotním hlasováním se před budovou parlamentu sešly tisíce lidí, kteří žádali prezidentovo odvolání. Po oznámení výsledku hlasování v parlamentu začali demonstranti oslavovat.
Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo 3. prosince v krátkém televizním projevu, v němž slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Opozici zároveň obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a z protistátní činnosti, jež paralyzovala vládu. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Prokuratura země prezidenta vyšetřuje pro podezření z velezrady.