Aktualizace: 7.05.2024 19:31

České Budějovice – Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích dnes otevřelo výstavu nazvanou Keltové na jihu Čech Boiohaema. Expozice se skládá z archeologických nálezů, které dokládají nejen přítomnost Keltů na území dnešního Jihočeského kraje, ale také mají ukázat život lidí v době železné s jejich ekonomikou, řemesly, výtvarným projevem i náboženstvím. Výstava je doplněná audiovizuální projekcí nebo edukačními prvky. QR kódy slouží k přesměrování na anglické mutace výstavních textů, řekl ČTK archeolog Jihočeského muzea a garant výstavy Ondřej Chvojka. Výstava potrvá do 5. ledna příštího roku.

„Lidé totiž znají třeba oppidum v Třísově, ale nevědí, že tu máme mnoho hrobových nálezů. A že jedno sídliště Keltů bylo přímo na území Českých Budějovic, v místech dnešního obchodního domu Globus. A nálezy z této lokality jsou zde také k vidění,“ řekl Chvojka.

Výstava je koncipovaná tak, že návštěvník nejprve projde chodbou, kde se dozví obecné informace o Keltech. Pak vstoupí do sálu, kde je druhá část výstavy a kde je uprostřed místnosti dominantní model zdobeného dvoukolového vozu. Je součástí rekonstrukce hrobu bohatého velmože, který je mimo jiné vybavený zbrojí, mečem, štítem nebo hrotem kopí.

„Především ten dvoukolový vůz z 5. století př. Kr. byl nejen dopravním prostředkem a bojovým vozem, ale hlavně symbolem sociálního postavení člověka, a to dokládá, že v jižních Čechách byla elita,“ řekl Chvojka. Dodal, že na bohatou elitu ukazují nálezy z hrobů jako Hradiště u Písku, mohyla v Rovné na Strakonicku nebo mohyla v Nevězicích na Písecku.

Mezi unikáty na výstavě jsou předměty, které dokládají kontakty s východní Evropou, s kočovnými Skythy. Na obchod se západní Evropou ukazuje zdobená bronzová pochva meče. Jsou tu i výrobky z jihu Evropy. „My tím chceme ukázat, že jižní Čechy nebyly na periférii, ale že to byla oblast, která měla kontakty po celé Evropě,“ doplnil Chvojka. Pro školy a děti muzejníci připravili edukační program, ve kterém budou děti vyplňovat pracovní listy a budou objevovat svět Keltů v jižních Čechách.

Výstava byla původně v Prácheňském muzeu v Písku v roce 2022, kde ji připravil tamější archeolog Jaroslav Jiřík. Chvojka uvedl, že jemu se tak líbila, že ji spolu instalovali i v Jihočeském muzeu. „Příprava takové výstavy trvá přibližně rok, je třeba sestavit scénář, vybrat sbírkové předměty, oslovit výtvarníky, kteří pro výstavu vytvořili grafiky a malby,“ dodal. Lidé tak uvidí mnoho předmětů nejen z Prácheňského a Jihočeského muzea, ale třeba z muzeí Blatná nebo z Národního muzea v Praze.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.