Šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl ve středu oznámil, že jeho jednání o sestavení vlády s Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) ztroskotala, píší agentury. Prezident Alexander Van der Bellen uvedl, že bude v nadcházejících dnech jednat s jednotlivými stranami. Nevyloučil ani předčasné volby.

Kickl „informoval prezidenta Alexandera Van der Bellena, že koaliční jednání s ÖVP selhala“, uvedla FPÖ v prohlášení. Prezidentovi také oznámil, že se vzdává mandátu k sestavení vlády.

Podle prezidenta jsou nyní čtyři možnosti, jak nastalou situaci řešit. V televizním projevu k občanům zmínil předčasné volby, které se však nemohou konat dříve než za tři měsíce, menšinovou vládu, nový pokus politických stran vytvořit koalici, jež si zajistí většinovou podporu, a úřednickou vládu. O tom, která z možností má šanci na úspěch, bude prezident v následujících dnech jednat s představiteli politických stran, píše agentura Reuters.

Rakouský prezident 6. ledna pověřil Kickla, aby se pokusil sestavit novou vládu poté, co selhala koaliční jednání mezi lidovci a sociálními demokraty (SPÖ).

Kicklovy rozhovory s lidovou stranou se však v posledních dnech jevily jako stále problematičtější. Neustále se hovořilo o rozdílech v politice a o tom, kdo bude mít na starost která ministerstva, píše agentura AP. Kickl trval na tom, aby jeho strana obsadila resorty vnitra i financí, což ÖVP odmítala. „I když jsme ÖVP učinili řadu ústupků, vyjednávání byla bohužel nakonec neúspěšná,“ prohlásil Kickl. ÖVP naopak uvedla, že rozhovory „ztroskotaly kvůli touze po moci a nekompromisnímu postoji Herberta Kickla“.

Předčasné volby?

Podle analytiků je pravděpodobné, že budou vyhlášeny předčasné volby, v nichž by ale svobodní podle průzkumů patrně zvítězili se značným náskokem před svými soupeři. V průzkumech veřejného mínění FPÖ vede s 35 procenty, zatímco ÖVP se propadla na procent osmnáct a je nyní až na třetím místě za sociálními demokraty, píše agentura AFP.

Svobodná strana Rakouska, která nesouhlasí se sankcemi vůči Rusku, vyhrála v září rakouské parlamentní volby. Získala 28,8 procenta hlasů a porazila ÖVP tehdejšího kancléře Karla Nehammera, jehož strana skončila na druhém místě.

V říjnu dal prezident Van der Bellen Nehammerovi jako prvnímu šanci sestavit novou vládu poté, co Nehammerova strana prohlásila, že nepůjde do vlády se stranou svobodných pod vedením Kickla. Ostatní partaje rovněž odmítly s FPÖ spolupracovat.

Nehammerova jednání s SPÖ ztroskotala v prvních dnech tohoto roku a Nehammer rezignoval, čímž uvolnil místo Alexanderu Schallenbergovi, který se ujal postu prozatímního kancléře.

Podíl.