Aktualizace: 17.02.2024 18:45

Mnichov – Jednání o propuštění rukojmích a příměří mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás se v posledních dnech nevyvíjí příliš slibně, řekl dnes podle agentur Reuters a AFP katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Katar při vyjednávání hraje roli prostředníka a podle premiéra přetrvávají neshody ohledně humanitární pomoci.

Na dojednání klidu zbraní naléhá řada zemí včetně Spojených států, zatímco izraelské tažení proti Hamásu pokračuje pátým měsícem. Diskuse v tomto směru podle všeho pokračují i na Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde se Sání vyjádřil.

Podle médií premiér uvedl, že Katar bude nadále usilovat o kýžené vyústění, ovšem „čas nehraje v náš prospěch“. Řekl, že nemůže prozrazovat podrobnosti, jako nevyřešený problém však zmínil „humanitární balík“ v potenciální dohodě.

Krátce předtím AFP publikovala vyjádření nejmenovaného zástupce Hamásu, podle kterého radikálové pohrozili, že vyjednávání opustí, pokud Pásmo Gazy nedostane novou zásilku humanitární pomoci. Konkrétně požadují doručení pomoci do severní části Gazy, kde izraelská armáda v říjnu zahájila svou invazi.

Izraeli jde při jednání o propuštění desítek rukojmích, které Hamás zadržel při svém přeshraničním útoku 7. října. Ozbrojená skupina, kterou Evropská unie i USA považují za teroristickou, kromě stažení Izraelců z Gazy žádá také svobodu pro Palestince, kteří si v Izraeli odpykávají dlouhé tresty.

Izraelský premiér Benjamim Netanjahu mezitím trvá na tom, že Izrael válku povede až do úplného zničení Hamásu. Avizuje přitom pozemní útok na Rafáh na jihu Gazy, který označuje za poslední baštu Hamásu na tomto území.

 

 

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.