Aktualizace: 26.01.2024 17:24

Brusel – Rozhovory zemí Evropské unie o uvolnění finanční pomoci na podporu Ukrajiny se komplikují, dohodu s Maďarskem se zatím nepodařilo najít a frustrace mezi unijními činiteli narůstá. Novinářům to řekl nejmenovaný vysoký představitel EU, necelý týden před mimořádným summitem EU, který se v Bruselu uskuteční 1. února.

Právě na této Evropské radě by měla být nalezena shoda ohledně revize víceletého finančního rámce EU. Její součástí je i 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč) právě na podporu Ukrajiny, která už skoro dva roky čelí ruské agresi. Návrh na navýšení unijního rozpočtu na období let 2024 až 2027 zablokoval na prosincovém summitu EU maďarský premiér Viktor Orbán.

„Jednání se trochu komplikuje. Maďarsko přišlo s požadavky, které mohou být uspokojeny jen zčásti,“ řekl zdroj z EU, který si nepřál být jmenován. Vyhovět podle něj například není možné požadavku Budapešti o každoroční opětovné jednomyslné schvalování pomoci pro Ukrajinu.

Lídři to podle unijního zdroje nechtějí, mohou ale Maďarsku například nabídnout, že se každý rok o podpoře Ukrajiny povede v Evropské radě strategická diskuze.

Vzhledem k tomu, že pokračující pomoc Ukrajině je pro mnohé členské státy záležitostí zásadního významu, „míra frustrace“ mezi unijními vůdci vůči chování Viktora Orbána narůstá, doplnil vysoký představitel EU. Začínají se proto objevovat i hlasy, zda by nemělo dojít k dalšími přitvrzení vůči Maďarsku, včetně odebrání hlasovacích práv. To by bylo teoreticky možné podle článku sedm Smlouvy o Evropské unii. Ostatní členské státy by se ale musely shodnout na tom, že se daná země odchýlila od základních hodnot EU.

Zda bude summit příští týden selháním, nechtěl unijní zdroj spekulovat. Vše prý záleží na unijních špičkách a na tom, co se jim nakonec podaří s Orbánem dojednat.

Maďarsko nedávno zkritizovali i poslanci Evropského parlamentu. V usnesení, na kterém se shodli, uvedli, že současná maďarská vláda ohrožuje hodnoty, instituce a finanční zájmy Evropské unie. Maďarsko by podle nich rovněž nemělo obdržet žádné další finance z EU, dokud se neprokáže, že spolehlivě napravilo nedostatky v oblasti právního státu a lidských práv.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.