Více než dvanáct set záchranářů stále pátrá po přeživších ničivých záplav na jihovýchodě Španělska. Úřady hlásí 158 potvrzených obětí, většina je z Valencie. Vláda se zavázala pomoci s obnovou a do postižených míst posílá dalších pět set vojáků. Výstraha před velkou vodou ale dál platí i pro Katalánsko na severovýchodě země.

V úterý se prohnaly jihovýchodem Španělska nejhorší bleskové záplavy za několik dekád. Podle španělské meteorologické agentury Aemet spadl v oblasti města Chiva nedaleko Valencie ekvivalent ročních srážek za pouhých osm hodin.

Do záchranné mise se ve čtvrtek zapojilo více než dvanáct set pracovníků, kterým pomáhaly drony, protože části země nadále ohrožují deště, uvádí britská stanice BBC. Do postižených obcí zamířili i vojáci. „Právě teď je nejdůležitější zachránit co nejvíce životů,“ řekl premiér Pedro Sánchez, který se vypravil do zasažené Valencie.

Ve městě Paiporta, kde se řeka vylila z břehů a strhávala auta, bylo dosud zaznamenáno nejméně čtyřicet úmrtí. „Všichni známe někoho, kdo zemřel. Je to noční můra,“ řekl BBC lékárník Miguel Guerrilla stojící před svou lékárnou pokrytou hustým bahnem.

Provizorní domovy

V některých nedostupných oblastech se lidé snažili vyprostit těla z bahna a trosek sami. Stovky Španělů zůstávají v dočasném ubytování a pomalu začínají čistit ulice a domy.

„Jsme bez internetu, mobilního signálu, nemáme nic a myslím si, že to chvíli potrvá. I kvůli tomu, že je zřícený most a silnice zavřené,“ obává se obyvatelka postižené oblasti Natalia Pérezová. „Mám štěstí, že jsem naživu, protože vím, že mnoho lidí zemřelo. Vím, že je mnoho osob, které nevědí, kde jsou jejich blízcí,“ říká další Španělka Carmen Molinaová.

Nebezpečí dalších srážek přitom trvá. Ve městě Jerez v Andalusii musely být evakuovány stovky rodin kvůli zvyšujícím se hladinám řek. V obci La Torre přes noc pršelo a ulice opět pokrylo bahno, píše BBC. Řada silnic a železnic spojující Valencii se zbytkem země je poničená, a provincie tak zůstává do velké míry odříznutá.

Španělsko ve čtvrtek zahájilo oficiální třídenní období státního smutku s vlajkami staženými na půl žerdi. Lidé také drželi minutu ticha za oběti.

Regionální vláda ale čelí kritice, že úřady nevydaly varování včas a nedokázaly situaci zabránit. Agentura civilní ochrany, nasazená při národních katastrofách, vydala výstrahu až v úterý večer místního času ve 20:15, kdy už bylo několik míst ve Valencii hodiny pod vodou.

Úřady označily lijáky a záplavy za „bezprecedentní“. Ke vzniku záplav přispívá celá řada faktorů, přičemž riziko extrémních srážek zvyšuje i změna klimatu, poznamenala BBC.

Podíl.
Exit mobile version