Americký deník The New York Times přinesl tento týden svědectví ukrajinských vojáků bránících oblast, kterou armáda válkou sužované země vybojovala v létě v ruské Kurské oblasti. Kontrola nad územím by mohla pro Ukrajinu znamenat výhodu při případných mírových jednáních, její vojáci však přiznávají, že tempo zabíjení nepřátel začíná být pro některé z nich neúnosné.




1:03

Jediná operace, stovky mrtvých. Rusko v Kursku utrpělo drtivou ztrátu | Video: Reuters

Ukrajina, s přihlédnutím ke včerejšímu předání moci Donaldu Trumpovi, který slíbil rychlé ukončení války bez upřesnění podmínek, doufá, že kontrolu nad ruským územím využije jako vyjednávací nástroj. Kreml však dělá vše proto, aby k tomuto scénáři nedošlo.

„Rusové chtějí mít nad oblastí kontrolu za každou cenu, a tak do útoku vrhají všechny své síly. A my zase děláme všechno pro to, abychom ji udrželi,“ tvrdí 46letý velitel ukrajinské pěchoty Oleksandr. Muž s prošedivělou bradou se právě zotavuje ze zranění, které nedávno utrpěl na bojišti. „Snažíme se vydržet, ničíme, ničíme a ničíme. Likvidujeme toho tolik, že je to těžké vůbec pochopit,“ přibližuje dál situaci.  

Oleksandr se spolu se svými kolegy shoduje, že nasazení Severokorejců vedlo k mnohem zuřivějším bojům než kdy dříve. „Hromadně tlačí na naši obranu, nacházejí slabá místa a prorážejí je,“ vysvětluje další z velitelů, třicetiletý Oleksyj. 

Oleksandr, který je v armádě už více než deset let, přirovnal situaci v Kurské oblasti k bojům v ukrajinském Bachmutu. Během dlouhé bitvy, která je označovaná za jednu z nejkrvavějších od druhé světové války, musela ukrajinská armáda pravidelně vyměňovat kulometníky. Mnoho z nich totiž psychicky neuneslo tempo, ve kterém museli zabíjet útočící nepřátele. „Tady je to teď stejné,“ poznamenává zkušený voják, zatímco z kapsy vytahuje telefon.  

Zanedlouho reportérovi odhaluje záběry následků nedávné bitvy s ruskými a severokorejskými nepřáteli. Video zachycuje bojiště poseté takovým množstvím mrtvých těl, že by je těžko někdo dokázal spočítat. „Nejhorší je to právě pro pěchotu. Když tam sedíte a oni se na vás řítí a všechno na vás lítá,“ líčí dál velitel. 

„Pokud nás budou vytlačovat a my je nebudeme vracet zpět, získají pocit převahy,“ vysvětluje postup armády 44letý důstojník vojenské rozvědky Andrij. „Když na vás někdo neustále útočí a vy mu to nevracíte, útočník se bude z psychologického hlediska cítit pohodlně, dokonce uvolněně,“ rozvádí myšlenku. 

Intenzitu bojů bylo podle novinářů z New York Times možné zahlédnout už na cestě vedoucí k ruské hranici. „Nekonečný proud tanků, obrněných transportérů a dalších vozidel míjel rozbitou a vyhozenou techniku a ruské bomby a rakety vybuchovaly s ohlušující silou v pohraničních vesnicích, zatímco ukrajinské střely prořezávaly oblohu opačným směrem,“ popisují barvitě atmosféru.

Zatímco Kyjev doufá v mírová jednání, z úst bývalého šéfa ruské tajné služby FSB a jednoho z nejbližších poradců ruského prezidenta Vladimira Putina Nikolaje Patruševa zaznělo v pondělí tvrzení, že Ukrajina jako stát přestane v letošním roce existovat. Podle něj by o konci války mělo Rusko jednat pouze se Spojenými státy, které považuje za svého jediného rovnocenného partnera, píše list Komsomolská pravda. 

Spotlight moment: Ostatní se na uzavření plynovodu připravili, Slovensko neudělalo nic, říká expert (celý rozhovor zde)

Spotlight moment: Ostatní se na uzavření plynovodu připravili, Slovensko neudělalo nic, říká Václav Bartuška

Spotlight moment: Ostatní se na uzavření plynovodu připravili, Slovensko neudělalo nic, říká Václav Bartuška | Video: Tým Spotlight

Podíl.