Součástí hudebních cen Grammy je téměř od začátku, tedy od šedesátých let, kategorie „nejlepší nový umělec“. A opakuje se i debata, zda oceněné talenty jsou skutečně „nové“. Týká se to i letos nominované Sabriny Carpenterové. O vítězích Grammy se rozhodne 2. února.
Hit Espresso, který loni nazpívala Sabrina Carpenterová, nešlo přeslechnout. Nicméně šlo o singl ze zpěvaččina šestého alba, navíc se už v roce 2021 v hitparádách prosadila s písní Skin. Je tedy na „nejlepší novou umělkyni“ nominována správně?
Grammy uděluje Národní akademie hudebních umění a věd, sdružující zástupce americké hudební branže, od kritiků přes producenty po zvukaře.
V pravidlech uvádí, že kategorie nejlepší nový umělec oceňuje ty, jejichž nahrávka se ve sledovaném roce dostala do povědomí veřejnosti a výrazně ovlivnila hudební scénu. Přičemž to, „zda umělec dosáhl průlomu nebo věhlasu“ posuzuje výběrová komise. Podmínkou je vydání alespoň pěti singlů nebo jednoho alba.
Na základě těchto předpokladů Sabrina Carpenterová „nová“ je. Ostatně Grammy její nominaci vysvětlují: „Album Short n‘ Sweet je třešničkou na dortu už tak rozsáhlé diskografie Sabriny Carpenterové.“ Trojice singlů (kromě Espressa ještě skladby Please Please Please a Taste) dopomohla k tomu, že se zpěvačka stala prvním hudebníkem od dob Beatles, který ve stejném týdnu dostal své tři hity do první pětky americké hitparády.
Podobně byli „noví“ třeba punk rockeři Green Day, když se v roce 1995 dostali do nominací díky svému třetímu albu Dookie, které jim pomohlo skutečně prorazit. Cenu si ale tehdy nakonec odnesla country a folková zpěvačka Sheryl Crowová.
Theo Cateforis ze Syrakuské univerzity, který se zaměřuje na populární hudbu, má za to, že kategorií nejlepší nový umělec si chce Grammy zajistit větší mediální pozornost. Akademie podle něho dává nastavením pravidel najevo, že by na tento titul měli být nominováni „umělci, kteří přitáhnou pozornost, kteří budou mít publikum“.
Winehouseová ano, Houstonová ne
Ke jménům, u jejichž zařazení mezi nové umělce se leckdo pozastaví, patří i Amy Winehouseová. Jedna z nejvyzdvihovanějších zpěvaček nového milénia dostala cenu v roce 2008, kdy už svět znal její sebedestruktivní život z písní, byť v Americe prorazila později než v Evropě. Komise jí dala při finálovém výběru mimo jiné přednost před tehdy také nominovanou Taylor Swiftovou.
„Navzdory svému psaneckému rockovému kreditu byla Winehouseová v době, kdy vyhrála, už v podstatě v ‚důchodu‘. Žila ještě tři a půl roku, ale za tu dobu nevydala žádnou novou hudbu, zatímco Swiftová dál psala spoustu skvělých písniček,“ podivil se magazín Rolling Stone.
Přísně oproti tomu pak působí situace, do níž se dostala Whitney Houstonová, když se nemohla v roce 1986 ucházet o titul nejlepší nový umělec, protože před debutovým albem už nahrávala duety. Nebo když v roce 2009 mohla na nominaci zapomenout Lady Gaga, protože její singl Just Dance byl o rok dříve nominován na nejlepší taneční nahrávku.
Co je vlastně „nové“?
Matoucí se tak zdá vůbec použití přívlastku „nový“ v názvu kategorie. Není jasné, co kdo za novinku vlastně považuje. Byť toto označení Grammy v pravidlech četnými dodatky upřesňují. Například že nárok na ocenění má sólový interpret, i pokud předtím působil v kapele, ovšem nesměl by se s ní proslavit.
Pak lze asi pochopit, že cenu si za rok 1985 přezvala Cyndi Lauperová, přestože pár let předtím vydala album se skupinou Blue Angel. A naopak tuto podmínku zpětně nesplňuje laureát z roku 1970, folkrocková superskupina Crosby, Stills & Nash, protože všichni tři její členové – David Crosby, Stephen Stills a Graham Nash – byli dostatečně slavní už předtím.
Označení „nový“ evokuje, že taková cena má vyzdvihnout debutující umělce, ve skutečnosti je důležitý průlom – kdy mnozí posluchači nominované umělce opravdu v daném roce teprve objevili, přestože koncertují a vydávají nahrávky už delší dobu. Spoustu nejasností by tak možná ušetřilo přejmenování kategorie.
Magazín Billboard ale soudí, že změna názvu není příliš pravděpodobná, protože ten současný se už příliš vžil. Takže každoroční debaty o vhodných nominacích se budou opakovat.
Cena pro nejlepšího nového umělce má také jednu pozoruhodnost – je jedinou kategorií, v níž byla Grammy vítězi odebrána. Gramofonek v roce 1990 vrátila skupina Milli Vanilli, když se ukázalo, že Fab Morvan a Rob Pilatus – ústřední dvojice uskupení – ve skutečnosti nezpívali na žádné ze svých nahrávek. Značku Milli Vanilli prodávali tito modelové a tanečníci svým vzhledem, ale zpívali za ně jiní, jejichž jména ovšem byla na přebalech uváděna jen mezi vokalisty.
Kategorie nejlepší nový umělec zůstala toho roku bez vítěze a skandál uspíšil konec Milli Vanilli, v té době komerčně velmi úspěšného projektu. Pilatus zemřel na konci devadesátých let po předávkování drogami, Morvan se nyní pokouší o comeback. Příležitost mu dal předloňský dokument o skupině a také zařazení skladeb Milli Vanilli do seriálu Monstrum o sledovaném případu bratrů Menendezových odsouzených za vraždu svých rodičů.