Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
Do 30. března přijala Finanční správa 1 466 772 daňových přiznání, řekl její mluvčí Patrik Madle. Naprostou většinu odevzdaly fyzické osoby, bylo jich 1 319 306. V papírové podobě bylo 43,2 procenta z nich.
Například na finančním úřadu v Praze 4 se žádné fronty podle redaktorky ČT Lady Kolovratové v úterý netvoří. „Od 8 hodin, kdy se otevřela podatelna, přišli daňové přiznání podat zatím jen čtyři lidé,“ uvedla kolem deváté ranní.
Právnické osoby odevzdávají téměř výhradně elektronická daňová přiznání. „Za zdaňovací období 2023 bylo podáno rekordních 73 procent přiznání elektronicky a letos očekáváme mírný nárůst,“ podotkl Madle.
Daňové přiznání musí podat každý, kdo měl loni příjmy větší než padesát tisíc korun, pokud to nebyly příjmy od zaměstnavatele, u kterého podepsal takzvané prohlášení poplatníka. Povinnost se týká také lidí, kteří pracují současně pro víc zaměstnavatelů, kombinují zaměstnání se živností nebo mají k příjmům ze zaměstnání i příjmy z nájmů či kapitálových investic.
Přiznání naopak nemusejí podávat živnostníci, kteří využívají paušální daň, upozornila ředitelka poradenské společnosti Crowe Ivana Brancuzká.
Vyplácení přeplatků
Přeplatky na daních začne Finanční správa vyplácet od 2. dubna, na výplatu má třicet dní. Termín se týká i těch, kteří odevzdali daňové přiznání v předstihu, ať už v papírové nebo elektronické podobě. Tomu, kdo podá daňové přiznání elektronicky po 1. dubnu, bude Finanční správa vyplácet přeplatky od května, tedy až po uplynutí termínu pro elektronické přiznání.
Za pozdní podání daňového přiznání hrozí pokuta. Prvních pět pracovních dnů Finanční správa opoždění ponechává bez sankce, následně ale činí 0,05 procenta ze zaplacené daně nebo 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení. Maximální postih je pět procent. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun a maximálně 300 tisíc korun.