Interview Speciál: Ivan Bartoš (zdroj: ČT24)

„Vždycky jsem si vnitřně říkal, že jestli má přijít změna, kterou bych chtěl, aby se ve společnosti stala, tak společnost musí také akceptovat, že ji může přinášet třeba někdo, kdo nemá standardní účes,“ řekl v pořadu Interview Speciál bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle jeho názoru je lepší, když má politik dredy, než když krade. V rozhovoru mluvil také o novém předsedovi Pirátů Zdeňku Hřibovi nebo o svém postoji k válce na Ukrajině.

Bartoš tvrdí, že v zahraničí se ho na dredy nikdy nikdo neptal. V určitých aspektech politiky svůj účes považuje za výhodu. „Buď jste další člověk v saku, nebo jste ten s těmi dredy. Zase je to dobré i v kampani, že vás poznají lidé i zezadu,“ řekl. Odmítavě se vyjádřil k tomu, když lidé někoho kritizují a uráží jen na základě vzhledu.

V čele Pirátů stál patnáct let. Odmítá ale, aby byla strana spojována čistě s jeho osobou. „Pirátská strana není Ivan Bartoš. Pirátská strana je tisíc lidí po České republice, kteří ve volném čase nebo jako zvolení politici mění věci,“ zdůraznil. Rovněž dodal, že strana již potřebovala nový impuls.

Nově zvolený předseda Hřib se podle něho od ostatních Pirátů odlišuje možná tím, že je trochu drzejší. Bartoš se vyjádřil i k tomu, že Hřib neplánuje kandidovat do Poslanecké sněmovny. „Je to zvláštní, ale Piráti byli vždycky jiní a jiní zůstanou,“ sdělil.

S odstupem času Bartoš zavzpomínal i na svůj konec v roli ministra pro místní rozvoj. „Samozřejmě ani ne tak to, že Piráti odešli z vlády, ale to jakým způsobem to mé odvolání proběhlo, tak to trochu zabolelo, respektive to překvapilo. Myslím si, že to byl naprosto nestandardní postup premiéra,“ řekl. Jednání předsedy vlády Petra Fialy (ODS) si ale prý osobně nebere.

Fiala v Interview ČT24 na začátku října prohlásil, že jeho rozhodnutí předcházelo důkladné promýšlení a nešlo o „bouchnutí sazí“. Fiala tehdy také podotkl, že Bartoš si podle něj nechtěl připustit hloubku problému.

Bartoš uznává, že digitalizace stavebního řízení se nepovedla ideálně, ale zmínil rovněž některé další projekty, které se naopak podařily. Jako jeden z příkladů uvedl eDoklady.

V politice Bartoš zatím končit neplánuje

Bývalý předseda Pirátů hovořil také o válce na Ukrajině. „Já bych chtěl, aby Ukrajina zvítězila, a myslím si, že je správné, že se za ni Česká republika postavila,“ zdůraznil. Názory na válku jsou podle něho v koalici jakýmsi stmelujícím prvkem. „Byť se politicky můžeme lišit v názorech na to, jak řešit věci s ostatními politickými stranami v Česku, tak si myslím, že zrovna tohle je silné pojítko mezi stranami současné koalice,“ sdělil.

Obává se však toho, aby v případě této války nedošlo k něčemu podobnému, jako byla mnichovská dohoda. „Já se bojím, že třeba k tomuhle řešení to možná tak trochu spěje,“ vysvětlil.

Bartoš se kdysi vyjadřoval poměrně kriticky k NATO nebo Evropské unii. Názory člověka ale podle něho prochází určitým vývojem. Řadu zkušeností a nových pohledů prý získal právě svým působením v politice. „Když se dostanete do hloubky, tak už nejdete po povrchu a vidíte, co je důležité,“ řekl. Ultimátním principem, kterému věří, je láska. Vyjmenoval ale i další hodnoty, které jsou pro něho významné. „Myslím si, že je to férovost, snažit se dodržet slovo a umět napravovat chyby,“ popsal.

V politice Bartoš zatím končit neplánuje. „Já jsem určitě v politice neskončil, ale co bude za rok nebo za pět let, to těžko říct,“ uvedl. „Dělám věci, kterým věřím, a budu to dělat nehledě na to, jestli jsem členem vlády nebo jestli mám nějakou zodpovědnost ve vedení Pirátské strany,“ vysvětlil. „Politika je pro mě významnou částí života. Je to jeden z nástrojů, jak věci můžete měnit,“ uzavřel.

Bartoš hovořil i o řadě dalších témat. Například o tom, jak se vlastně dostal do Pirátské strany nebo o festivalu CzechTek. Celý rozhovor je k dispozici ve videu v úvodu článku.

Podíl.
Exit mobile version