UK: Markéta Pekarová Adamová a Radek Vondráček o raketách pro Ukrajinu (zdroj: ČT24)
Svět je podle Radka Vondráčka (ANO) na „hraně jaderného konfliktu“ a o to víc je potřeba tlačit na ukončení bojů. Uvedl to v Událostech, komentářích. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) míní, že Vondráček svými slovy o eskalaci konfliktu kopíruje ruskou pozici. Kreml podle ní chce, aby si svět myslel, že je na pokraji jaderného konfliktu. Oba politici se však shodli na tom, že Ukrajina má právo se bránit, a zdůraznili potřebu investic do české obrany. Podle šéfky dolní komory nesmí v otázce obrany docházet k „politikaření“.
Rozhodnutí prezidenta USA Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety k útokům na ruské území má podle Vondráčka „velký eskalační potenciál“. Nerozumí tomu, proč se ke kroku šéf Bílého domu rozhodl na konci svého mandátu, místo aby tak zásadní rozhodnutí přenechal svému nástupci Donaldu Trumpovi.
Podle Vondráčka se svět nachází „na hraně jaderného konfliktu“, a o to více je podle něj nutné tlačit na ukončení bojů a dosažení mírového řešení ruské agrese na Ukrajině s tím, že NATO má v tuto chvíli „větší svaly než Ruská federace“.
Pekarová Adamová oponovala tím, že „Kreml chce, abychom si mysleli, že jsme na pokraji jaderného konfliktu“. Podle ní se nesmí zapomínat, že Ukrajina je napadenou zemí a že je potřeba „agresora zastavit, aby nešel k nám“. Míní, že jsou vůči Rusku zapotřebí silné kroky, nikoli rétorika, a že by se mělo například tlačit na Německo, aby dodávalo Ukrajincům zbraně, které potřebují.
Vondráček uznal, že Ukrajinci jsou „obětí číslo jedna“ a mají právo se bránit. Uvedl, že k efektivnímu vyjednávání potřebují silnou pozici. Své hodnocení situace považuje za realistické, jelikož Kyjev skutečně čelí jaderné velmoci. „Je nezbytné situaci řešit obezřetně,“ dodal.
Investice do obrany
Oba politici se shodli na potřebě posílit obranyschopnost Česka. Pekarová Adamová uvedla, že výdaje ve výši dvou procent HDP na obranu nejsou „stropem, ale podlahou“. Myslí si, že tuzemsko musí do své obrany více investovat, podle ní však ANO tyto investice podrývá.
Vondráček naopak varoval před neefektivním využíváním prostředků. „Nejde jen o dvě procenta HDP, ale o to, aby armáda tyto peníze dokázala smysluplně utratit,“ upozornil. Zdůraznil také, že stát musí být ekonomicky stabilní, aby si na obranné výdaje dokázal vydělat. Vyjádřil rovněž obavy z přebujelé regulace, která podle něj „ochromuje“ evropskou ekonomiku.
„Jde-li o bezpečnost, musíme se shodnout,“ prohlásila předsedkyně sněmovny v souvislosti s varováním zástupce ukrajinské tajné služby a šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky na půdě Poslanecké sněmovny.
Koudelka na pondělní sněmovní konferenci s názvem Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě uvedl, že svět je svědkem globalizace zla kvůli vzájemné podpoře Ruska, Číny, Íránu či Severní Koreje. Roli v tom hrají ruské tajné služby, řekl. Odmítl také bagatelizování schopností ruských tajných služeb, které podle něj patří k nejlepším na světě. Varoval před jejich schopností dlouhodobě plánovat, což podle šéfa kontrarozvědky zahrnuje i dobu po válce na Ukrajině.
Podle Pekarové Adamové by bezpečností otázky neměly být předmětem „politikaření“, protože by tím Česko mohlo napomáhat agresorovi.