Aktual.: 1.11.2024 14:35
Praha – Schválení novely zákonů o České televizi a Českém rozhlasu, která především navyšuje vysílací poplatky, je ještě do konce letošního roku možné. Na dotaz ČTK to dnes sdělil předseda klubu TOP 09 a člen sněmovního mediálního výboru Jan Jakob. Reagoval tak na čtvrteční informace serveru iDNES.cz, kterému předseda klubu ODS Marek Benda řekl, že Sněmovna letos zvýšení poplatků prosadit nestihne. Projednávání návrhu protahovaly nesouhlasné projevy opozice. Debata v prvním čtení trvala celkem asi 18 hodin. ČT i Český rozhlas již dříve avizovaly, že v případě nezvýšení poplatků budou muset přistoupit k úsporám a propouštění.
Novela zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu zvyšuje od ledna příštího roku poplatek pro ČT o 15 korun na 150 korun měsíčně a poplatek ČRo o deset korun na 55 korun za měsíc.
„Letos se to nestihne pro odpor opozice. Předpokládám schválení v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl Benda serveru iDNES.cz. Jakob míní, že i kdyby se letos novelu schválit nepodařilo, mohla by se její účinnost posunout třeba na 1. březen příštího roku. To by se týkalo i navýšení poplatků.
Český rozhlas podle mluvčího Jiřího Hošny na rok 2025 sestavuje rozpočet, který odpovídá současné legislativě a systému výběru rozhlasových poplatků. „Rozpočet bude sestavený jako vyrovnaný a podle vývoje situace ho jsme připraveni v příštím roce aktualizovat. Již dříve jsme otevřeně deklarovali, že rok 2025 rozpočtově ustojíme, i když to pro nás bude znamenat řadu zásadních provozních omezení. Pokud by ale ke schválení legislativy nedošlo, musel by ČRo vstoupit do roku 2026 po výrazné restrukturalizaci a s výrazným omezením služeb a programové nabídky,“ řekl dnes Hošna ČTK.
Česká televize podle své mluvčí Venduly Krejčové opakovaně avizovala, že musí být na nezvýšení poplatku připravena. „ČT nyní bude hospodařit dle dlouhodobých plánů na léta 2023 až 2027, které byly schváleny v roce 2022, a které byly tehdy sestaveny dle stávající legislativy, tedy nepočítají s navýšením poplatků od roku 2025. A musíme věřit, že se celý proces kolem navýšení poplatku pro ČT, která je zásadním médiem veřejné služby, povede co nejrychleji zrealizovat,“ řekla Krejčí ČTK. Generální ředitel ČT Jan Souček už v červnu řekl, že pokud zákonodárci poplatky nezvýší, Česká televize příští rok propustí zhruba 350 lidí a omezí výdaje na tvorbu. ČT nyní zaměstnává asi 3000 lidí.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes na síti X napsal, že pokud se projednání velké mediální novely nestihne do konce letošního roku, bude to proto, že opozice jednání Sněmovny neustále obstruuje jako na poslední mimořádné schůzi k důchodům a velké mediální novele, kterou už nestihla projednat. „Pokračujeme trpělivě v práci, protože silná veřejnoprávní média potřebujeme. Věřím, že se k tématu vrátíme co nejdříve,“ napsal ministr.
Novela poplatky kromě jejich jednorázového navýšení také valorizuje jednou za tři roky podle míry inflace. Předloha také rozšiřuje okruh poplatníků. Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy má týkat i domácností, které používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač.
Veřejnoprávní televize letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a rozhlas má mít výnosy a náklady 2,37 miliardy korun. Díky novele by ČT získala příští rok do rozpočtu 865 milionů korun navíc a ČRo 331 milionů korun navíc. Novela na druhou stranu mimo jiné omezuje oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin za rok, což je asi 85 procent stavu z loňska.