Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.

„Mluvím jménem obyčejných Poláků, jako jsem já, kteří mají jeden byt,“ prohlásil Karol Nawrocki, prezidentský kandidát opoziční národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v televizní debatě minulý týden během diskuze o dani z nemovitosti.

Polská média ale vzápětí upozornila, že v Gdaňsku, kde Nawrocki žije se svou rodinou, vlastní kromě tohoto bytu ještě garsonku. Jeho tým reagoval, že politik sice tento druhý byt skutečně má, ale že šlo o součást dohody, jejímž cílem bylo pomoci staršímu handicapovanému muži Jerzymu Ž., který garsonku v Gdaňsku využíval.

Toto tvrzení se však ukázalo jako přinejmenším neúplné. Vyjádření Nawrockého a lidí z jeho týmu si navíc často protiřečila.

„Představili několik různých verzí, pokaždé říkali něco trochu jiného, zamotali se v tom. Pak začaly vycházet najevo nové skutečnosti… V té jejich komunikaci je naprostý chaos,“ popsal Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky.

Nejasnosti a několik verzí

Nawrockého tým třeba tvrdil, že politik se o handicapovaného staral a pomáhal mu s placením účtů. Zároveň ale přiznal, že neměl šest měsíců ponětí, kde se muž nachází, poté, co zjistil, že už v bytě nebydlí. Úřadům přitom jeho „zmizení“ nenahlásil. Nakonec vyšlo najevo, že Jerzy už žije v pečovatelském domě.

Bývalá pečovatelka Jerzyho a jeho děti také odmítly Nawrockého tvrzení, že se o muže staral, a naznačily, že Nawrocki zneužil muže k tomu, aby se zmocnil původně městského bytu, který má nyní mnohem vyšší hodnotu, než kolik za něj Nawrocki zaplatil.

I ohledně odkupu nemovitosti se objevilo několik verzí. Nawrockého kampaň původně tvrdila, že Nawrocki dal Jerzymu Ž. peníze na koupi bytu, který mu později muž předal jako poděkování za péči. Pak se objevila verze s předkupní smlouvou, podle níž dostal Jerzy najednou zaplacenu celou částku za byt. Tuto verzi ale rozbil sám Nawrocki, když – zřejmě v rozporu s notářským zápisem – uvedl, že částku splácel postupně.

Polská média upozornila třeba také na to, že finální dohodu vlastně uzavírali Nawročtí sami se sebou, neboť kromě toho, že byli kupujícími, tak také zastupovali prodávajícího Jerzyho Ž.

Kauza vymazala setkání s Trumpem

PiS označila kauzu za zinscenovanou vládou ovládanými tajnými službami a Nawrocki se nakonec z celé situace rozhodl vybruslit oznámením, že byt věnuje na charitu. Případ ale v závěru kampaně upozadil další témata. „Překrylo to víceméně všechno ostatní, i v poslední velké prezidentské debatě to několikrát padlo,“ uvedl Lebduška.

Právě v pondělní debatě využil Nawrockého kauzy i hlavní favorit voleb, varšavský primátor Rafal Trzaskowski, který je kandidátem vládní Občanské koalice (KO). Překvapenému Nawrockému předal obálku v níž – jak později vyšlo najevo – bylo číslo účtu pečovatelského domu, který se nyní stará o Jerzyho Ž.

„Zakrylo to všechny ostatní věci včetně Nawrockého návštěvy USA. Dalo by říct, že jeho fotografie s Donaldem Trumpem si už nikdo nepamatuje a řeší se jeho byt,“ popsal koncovku kampaně Lebduška.

Narážel tak blízkost PiS ke staronovému americkému prezidentovi, na kterého se strana orientovala už v jeho prvním funkčním období a i nyní vazeb na něj využívala v kampani. Nawrocki se tak třeba začátkem května zúčastnil Dne modlitby v Bílém domě.

„Rozhodně není standardní, aby se prezidentský kandidát, který navíc předtím nebyl vůbec známý – protože Nawrocki není politik – dostal k Trumpovi,“ připomněl Lebduška, že Nawrocki byl dosud ředitelem polského Institutu národní paměti (IPN) a o funkci hlavy státu se uchází jako oficiálně nezávislý kandidát s podporou PiS.

Trump jako riziko

Blízkost opoziční strany k současnému americkému prezidentovi ale může být i rizikem, upozorňují experti s ohledem na Trumpovy vstřícné kroky vůči Rusku a nátlak na Ukrajinu. „Je to vnímáno jako problematické. V momentě, kdy Trump nadbíhá Putinovi či něco podobného, tak je to pro spoustu Poláků problém,“ konstatuje Lebduška.

„Poláci jsou také znepokojeni jakýmkoli náznakem, že by Trump mohl omezit vojenské nasazení USA na východním křídle NATO,“ podotýká Aleks Szczerbiak z University of Sussex.

„Je otázka, nakolik tato jednostranná orientace PiS může uspět, nebo ne. Určitě se to líbí jádru strany, ale otázka je, jak je to u vlažnějších voličů,“ potvrzuje dvousečnost silných vazeb strany na Trumpa Lebduška.

Vztah k USA zůstává zásadní

Podle dubnového průzkumu mají nyní Poláci dokonce nejnegativnější pohled na vztahy s Washingtonem od konce studené války. I přesto ale většina Poláků považuje USA za jediného důvěryhodného garanta bezpečnosti země, upozorňuje Szczerbiak. Odráží se to i v kampaních obou hlavních favoritů voleb.

„Občanská platforma (Trzaskowského mateřská strana a součást KO – pozn. red.) a Trzaskowski si toho jsou vědomi, a proto jsou od znovuzvolení Trumpa s jeho veřejnou kritikou velmi opatrní. Dbají na to, aby se prezentovali jako příznivci jak větší evropské jednoty, tak i vyšších výdajů na obranu. Zároveň zdůrazňují zásadní potřebu udržovat co nejužší vazby s USA a NATO bez ohledu na měnící se mezinárodní situaci,“ píše Szczerbiak.

S ohledem na dlouhodobé polsko-americké bezpečnostní vazby přistupuje k tématu i Nawrockého tým. „Oni to prezentují vůči Trzaskowskému a současné vládě Donalda Tuska tím směrem, že kritika Trumpa a současné americké administrativy, která se tam objevovala, podkopává bezpečnost Polska,“ vysvětluje Lebduška.

Bezpečnost a migrace

Právě bezpečnost a věci s ní související se dlouho zdály být hlavními předvolebními tématy. „Bezpečnost je v Polsku ohromné téma ve vztahu k Rusku,“ potvrzuje Lebduška s tím, že ohledně tohoto tématu panuje v politice i ve společnosti konsenzus.

„Názory i politika obou hlavních politických táborů je vlastně stejná. Oni to spíš budou hrát tím směrem, že druhá strana nedělá pro bezpečnost dostatek, ale nejsou tam takové rozdíly, aby se v tom dalo něco brát,“ dodal expert ke kampani.

Téma bezpečnosti se ale prolíná s migrací, respektive s přísnějším přístupem k ní. Jak napsal třeba web Notes from Poland (NfP), to může vyhovovat spíše pravicovými konzervativci podporovanému Nawrockému – a samozřejmě také kandidátovi krajně pravicové Konfederace Slawomiru Mentzenovi – než Trzaskowskému.

Nawrocki například slíbil, že navrhne zákon, který by Polákům zajistil přednostní přístup k lékařské péči a místům ve školách před imigranty. Ostře se vyjádřil také k Ukrajině, o které prohlásil, že si nyní nedokáže představit, že by se připojila k EU nebo NATO, a za ruskou válku v této zemi obvinil „evropské elity“, shrnul web.

Přitvrdil ale i Trzaskowski, který vyzval k omezení přídavků na děti pro Ukrajince či vyhlásil přístup „nulové tolerance“ vůči trestné činnosti páchané imigranty, dodaly NfP.

Kritika Ukrajiny nebrání vojenské podpoře

Lebduška nicméně podotkl, že protiukrajinský narativ obecně zvedají Nawrocki a krajní pravice – kromě Mentzena ještě také extremista Grzegorz Braun – zatímco současná vláda a Trzaskowski se mu vyhýbají.

„U Nawrockého hodně zaznívá rétorika, že vedení Ukrajiny je nevděčné za pomoc, kterou Polsko Ukrajině poskytlo,“ doplňuje analytik. Často se podle něj objevuje rovněž kritika v tom smyslu, že Ukrajina je konkurencí pro polské zemědělce a podnikatele.

Zdůrazňuje ale, že zvedání těchto témat nemá vliv na postoj k vojenské pomoci Ruskem napadené zemi. „Nezpochybňují vojenskou pomoc Ukrajině a to, že podpora Ukrajiny je důležitá pro bezpečnost Polska. Takže na jednu stranu je tam kritika z těchto pozic, ale v bezpečnostní problematice za Ukrajinou stojí,“ shrnuje Lebduška.

Referendum o vládě?

V kampani se letos nijak hlasitě neobjevují jindy zásadní vnitrospolečenské otázky jako úprava potratů či práva sexuálních menšin. Jediným výrazným vnitropolitickým aspektem tak je zřejmě snaha Nawrockého udělat z voleb referendum o vládě, která je nepopulární.

„Pokud by se prezidentské volby staly referendem o domácích výsledcích Tuskovy administrativy, jak se je pan Nawrocki a strana PiS snaží proměnit, a voliči by toho využili k tomu, aby dali tuto rostoucí nespokojenost najevo, mohlo by to být pro kandidáta PO extrémně problematické,“ míní Szczerbiak.

Lebduška ale poukazuje na to, že polská politická scéna je velmi polarizovaná. „Myslím, že to funguje pro ty voliče, ke kterým mluví, pro jeho příznivce,“ uvádí analytik z AMO. „Dělají to primárně pro svůj tábor.“ 

V posledních dnech před volbami tak zůstává hlavním bodem kampaně Nawrockého byt. Politik navíc přiznal, že kromě dvou zmíněných nemovitostí spoluvlastní ještě jednu – společně se svou sestrou.

Podíl.