![](https://i0.wp.com/cdn.xsd.cz/original/bf21d94abdb83c7a9ff87cd7128e2d12.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Plukovník z generálního ředitelství hasičů obžalovaný z machinace zakázky ministerstva vnitra sice skončil jako náměstek ředitele, ale zůstal v nižší řídící pozici. Navíc vyšlo najevo, že František Vavera na ředitelství roky držel obě funkce zároveň. Vedení sboru jeho pokračování na jednom z manažerských postů vysvětluje tím, že je třeba ctít presumpci neviny. A plukovník vinu odmítá.
„Náměstek Vavera mě informoval o tom, že obdržel vyrozumění o podání obžaloby. Moje další kroky jsou takové, že ho k 30. září odvolávám z funkce náměstka,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Vladimír Vlček, když se vloni dozvěděl o obžalobě svého náměstka pro řízení lidských zdrojů Františka Vavery.
Vavera se zodpovídá ze zneužití pravomoci úřední osoby a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Podle státního zástupce se jich dopustil tím, že se coby jeden z klíčových aktérů podílel na manipulaci soutěže resortu vnitra o dodání systému k trénování zásahu u leteckých nehod zhruba za 40 milionů korun.
Hlavní líčení se naplno rozběhlo letos, v lednu proběhla u soudu dvě jednání. Další dvě jsou nařízená na příští měsíc. Aktuálně.cz při té příležitosti zjišťovalo, jaká je Vaverova současná pozice ve sboru. Aniž by to po jeho odvolání zaznělo, nyní působí jako ředitel jednoho z odborů sekce, která pod něj coby náměstka spadala.
„Je nutné ctít presumpci neviny“
„Plukovník František Vavera zůstal ve funkci ředitele odboru legislativně právního,“ sdělil redakci šéf komunikace hasičského sboru Jan Kocourek. Odbor zajišťuje zastupování sboru před soudem v občanských či právních sporech nebo odpovídá za právní služby pro hasiče. Vavera je tedy na třetí úrovni řízení ve sboru.
U bezpečnostních či obranných složek se přitom obvykle postupuje tak, že obviněný příslušník se do pravomocného uzavření kauzy postaví mimo službu. Obzvlášť to platí ve chvíli, kdy měl trestnou činností způsobit škodu resortu, v němž slouží. Vavera podle obžaloby ovlivnil zakázku ministerstva vnitra, právě pod něj hasiči spadají.
Takto někdejší ministr obrany Martin Stropnický odstavil šéfa armádní logistiky, generála Vladimíra Halenku, který skončil před soudem (nakonec byl pravomocně zproštěn) za nevýhodný prodej vyřazeného vojenského materiálu. Mimo službu musel také zkorumpovaný detektiv z ÚOOZ Luděk Vokál za vynášení informací z policejních spisů.
„Do skončení soudního procesu je nutné ctít presumpci neviny,“ vysvětlil mluvčí Kocourek, proč ředitel Vlček nechal Vaveru v uniformě. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na stejný dotaz redakci odepsal: „O postavení mimo službu rozhoduje generální ředitel a já do jeho personálních kompetencí přímo nezasahuji.“
Dvě funkce u hasičů a jedna na fakultě
Z informací redakce plyne, že Vavera na ředitelství sboru léta formálně držel dvě vysoké pozice. Jak Aktuálně.cz potvrdil mluvčí Kocourek, ředitelem legislativně právního odboru je Vavera už od května 2011. Náměstkem se stal na začátku roku 2018, obě místa mu tak náležela více než šest let.
„Po dobu výkonu funkce náměstka byl řízením odboru pověřený jiný zaměstnanec,“ vysvětlil mluvčí, že Vavera fakticky vykonával jen jednu funkci. Plukovník je však vedle své služby navíc od října 2016 šéfem katedry trestního práva na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.
Ředitel hasičského sboru Vladimír Vlček. | Foto: HZS
Mluvčí Kocourek nechtěl přímo komentovat, zda má ředitel Vlček jistotu, že Vavera vzhledem ke svému vytížení zvládá práci ve sboru odvádět plnohodnotně. Z jeho reakce však plyne, že kdyby ředitel nebyl s Vaverovými výkony spokojený, přijal by potřebná opatření.
Vavera už dříve ve státní správě seděl ve více křeslech. Jak upozornily Lidové noviny v březnu 2014, Vavera kromě odboru u hasičů řídil i kabinet tehdejší náměstkyně ministra vnitra Moniky Pálkové. „Paní náměstkyně mě oslovila a já řekl, že jí pomohu. Je to pro mě dočasná záležitost,“ vysvětlil tehdy.
„Nedokážu si to představit“
Právě spolupráce s tehdejší náměstkyní Pálkovou přivedla Vaveru před trestní soud. V červenci 2016 podle žalobce ještě spolu s tehdejší reditelkou Fakultní nemocnice Bulovka Andreou Vrbovskou a dvěma akademickými pracovníky ze dvou univerzit zkonstruovali plán, jak vytáhnout z ministerstva vnitra peníze. A jak je nasměrovat k sobě.
„Společně vymyslí projekt související s činností (hasičského sboru), který (Vavera) a (Pálková) z titulu svých funkcí prosadí jako předmět zakázky poptávané ministerstvem vnitra, přičemž společně nastaví parametry zakázky tak, aby vyhovovaly požadavkům jimi preferovaných institucí,“ stojí v obžalobě, kterou redakce získala.
Zakázka na simulátor zásahů u leteckých nehod stála 38,6 milionu korun. Západočeské univerzitě v Plzni, kde Vavera působil, připadlo 4,6 milionu. Pálková si za zařízení zakázky řekla od kompliců o úplatek 300 tisíc korun, který jí dal zakladatel dopravní fakulty pardubické univerzity Vladimír Němec. Jeho ústav dostal 23 milionů.
Zatímco Němec se přiznal a soud mu za korupci udělil pokutu tři miliony korun, ostatní čtyři obžalovaní včetně Pálkové, Vavery a Vrbovské vinu nepřipouští. „Nedokážu si představit, že bych měl takovou moc někoho přesvědčit k nějaké zakázce,“ odmítl Vavera, že se podílel na organizaci zmanipulované soutěže.