Studio 6: Jak jíst o Vánocích rozumně (zdroj: ČT24)

Vánoční svátky jsou nejen v českých domácnostech spojeny s řadou tradičních pokrmů a v některých případech s ne zrovna střídmým stravováním. Lékaři připomínají, že je dobré i během Vánoc přistoupit k jídlu rozumně. „Toto období je spojeno s vyšším počtem infarktů a srdečních selhání,“ upozorňuje diabetolog Jan Gojda. Podle něj obecně platí, že záleží spíše na celkovém množství stravy než na jednotlivých živinách.

„Přejídání má svá bezprostřední rizika, což jsou žlučníkové záchvaty a zánět slinivky. Ale rizika, která jsou z populačního hlediska mnohem významnější, je nárůst hmotnosti, kumulace nadbytku tukové tkáně a postupný rozvoj obezity,“ přibližuje diabetolog.

Právě lidé s nadváhou či obezitou by měli být zvlášť opatrní. V Česku nadváhou nebo obezitou trpí více než šedesát procent dospělých. Častěji jsou to muži, obézních jich je skoro pětina. Nejběžnější je mírná nadváha, tu má každý druhý muž. U žen je to více než třetina.

Obezita je navíc čím dál častější i u dětí – v roce 2021 byla obézních čtvrtina jedenáctiletých chlapců a pětina dívek. Navíc nadváhu mělo zhruba každé osmé dítě.

Všeho s mírou

Jídlo je pro lidi potěšením, ale samozřejmě má své meze. „Těmi je množství jídla, respektive výše kalorického příjmu, dále jídlo, které není optimální k udržení zdraví a s riziky je spojen i kontinuální přísun stravy,“ vyjmenoval diabetolog.

Odborníci ve spojitosti se svátky upozorňují například na skořici, hřebíček nebo muškátový oříšek. Mělo by se s nimi zacházet opatrně, jelikož obsahují látky, které jsou sice v malém množství prospěšné, ale ve velkém i toxické.

Maximální doporučená denní dávka čínské skořice pro člověka o hmotnosti 80 kilogramů

Na českém trhu jsou dva typy skořice, čínská a cejlonská. Čínská obsahuje látku kumarin, jehož denní příjem by neměl překračovat 0,1 miligramu na kilogram tělesné hmotnosti. Muškátový oříšek zase obsahuje bioaktivní látky, které mohou mít euforické a halucinogenní účinky – ovšem s nepříjemnými následky.

„Kdybychom snědli tři kvalitní, čerstvé oříšky, můžeme očekávat silné žaludeční potíže, nevolnost či motání hlavy. Příznaky mohou doznívat dokonce i několik dní,“ upozorňuje Jana Hajšlová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy chemicko-technologické.

Spíše než upozornění na nezdravá jídla Gojda zdůrazňuje právě celkové množství stravy, které člověk sní. Například nelze jednoznačně říct, jestli je horší sladké cukroví nebo tuky ve smažené rybě. „Obojí nebude nikdy zdravé, platí to jak pro rafinované jednoduché cukry, tak i pro tuky obsahující saturované mastné kyseliny,“ vysvětluje.

Vliv na stravu může mít i stres

Na zdraví během Vánoc nemá vliv jen nepřiměřené stravování, ale také například stres. „My lidé máme stravu spojenou s emočním prožitkem, řada z nás má tendenci pozitivní i negativní emoce zajídat. Celou řadu slavnostních okamžiků máme i kulturně a tradičně spojenou s tím, že je nadbytek jídla. Opadnutí nahromaděného stresu tedy může mít také vliv na větší příjem stravy,“ popisuje Gojda.

K slavnostním okamžikům patří i pití alkoholu. „Spojitost s obezitou zatím není jednoznačná, nicméně existují biologické mechanismy, kterými alkohol přispívat k obezitě může. Samozřejmě alkohol má řadu dalších rizik, je jednou z věcí, která by ve zdravém jídelníčku neměla být vůbec,“ uzavřel diabetolog Gojda.

Podíl.
Exit mobile version