Komerční prezentace Aktual.: 31.12.2024 13:34

Praha – Dokončení jaderného tendru, diverzifikace zdrojů a omezení závislosti na energetických surovinách z Ruska a další rozvoj obnovitelných zdrojů energie. To jsou podle expertů hlavní očekávané události v tuzemské energetice v nadcházejícím roce 2025. Příští rok podle nich může být klíčový pro další směřování energetiky v celé Evropě. Vyplývá to z dnešních komentářů analytiků pro ČTK.

Zřejmě největší událostí v tuzemské energetice by se podle většiny expertů měl stát podpis smlouvy na stavbu dvou nových bloků v Dukovanech. Ty by měla postavit korejská společnost KHNP. ČEZ očekává uzavření dohody na konci března. Někteří analytici v této souvislosti ovšem upozornili na nestabilní politickou situaci v Jižní Koreji, kde tamní prezident Jun Sok-jol čelí odvolání kvůli nedávnému vyhlášení stanného práva v zemi. Jun Sok-jol přitom aktivity KHNP v českém tendru otevřeně podporoval.

Další velký projekt pro českou energetiku by měl být zprovozněný už v průběhu příštího roku. Půjde o rozšíření ropovodu TAL, který by měl navýšit dodávky ropy ze západu a omezit tak dosavadní závislost ČR na ropě z Ruska. Právě tento efekt projektu vyzdvihl i analytik XTB Jiří Tyleček. Vzrůst by podle něj opět měl i dovoz plynu ze západu.

Analytici dále připomněli, že jednou z aktivit české vlády v příštím roce budou snahy o úpravy některých cílů EU v rámci tzv. zelené transformace energetiky. ČR už ohlásila iniciativu pro přehodnocení cílů v automobilovém průmyslu a v závěru roku také snahu o odložení nového systému emisních povolenek. Podle Tylečka budou v tomto směru klíčové volby v některých důležitých zemích EU včetně Německa, které by případně mohly zahýbat se současným nastavením evropských plánů. Za současného rozložení politických sil však zásadní změny neočekává.

Rok 2025 bude zřejmě také rokem změn pro tuzemský rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Ředitel pro rozvoj projektů společnosti Greenbuddies Petr Štajner v této souvislosti vyzdvihl nedávné schválení pravidel pro akumulaci, agregaci a flexibilitu, které by měly tento obor v Česku opět výrazně posunout. Kromě toho Štajner očekává zlepšení situace v rozvoji velkých zdrojů. „Rychlejší rozvoj je však nadále limitován zdlouhavými až nefunkčními procesy územního plánování a navazujícího povolování,“ řekl Štajner.

Tyleček zase upozornil, že spotřebitelé musí v roce 2025 počítat s postupným ukončením některých vládních podpor obnovitelných zdrojů, které vyplývají ze schválení nového energetického zákona. „Pravděpodobně největší zásah z pohledu spotřebitelů se bude týkat omezení dotací na nové solární elektrárny,“ připomněl.

Podle investičního manažera společnosti WOOD & Company Václava Kůly byl letošní rok potvrzením velké proměny, kterou evropská energetika prochází. „Rok 2025 tak bude obdobím, kdy se ukáže, zda evropská energetika dokáže udržet tempo změn, které si bude nutně žádat modernizaci síťové infrastruktury, rozvoj flexibilních technologií a efektivnější řízení soustav,“ uvedl Kůla. V příštím roce tak předpokládá další nárůst výroby z obnovitelných zdrojů. Jako klíčovou výzvu v této souvislosti pak vidí rozvoj flexibility a stabilizaci přenosových sítí, které musí reagovat na stoupající podíl obnovitelných zdrojů.

Podíl.
Exit mobile version