ČTK

Aktualizováno před 34 minutami

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.

Klid zbraní potvrdil i pákistánský premiér Išak Dar na síti X. Krátce po něm zprávu podle agentury Reuters potvrdilo také indické ministerstvo zahraničí.

Dillí a Islámábád si od středy vyměnily řadu vojenských úderů, hlavně kolem faktických hranic v Kašmíru. Tam v dubnu teroristé zaútočili na převážně indické turisty, Indie z útoku obvinila Pákistán.

„Po dlouhém noci rozhovorů, které zprostředkovaly Spojené státy, mohu s potěšením oznámit, že Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří. Gratuluji oběma zemím k použití zdravého rozumu a velké inteligence,“ uvedl Trump.

Podle pákistánského ministra Dara jeho země vždy usilovala o mír a bezpečí v regionu, což ale nemůže jít na úkor její suverenity. Indie zase nadále „důsledně zastává pevný a nekompromisní postoj vůči terorismu,“ uvedl po vyhlášení klidu zbraní indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar.

Oboustranné příměří potvrdily i české zdroje. „Právě jsme obdrželi informaci, že obě dvě strany se dohodly na okamžitém příměří, které začalo platit před 15 minutami,“ řekl Radiožurnálu v 13:45 český velvyslanec v Pákistánu Ladislav Steinhübel.

Dillí a Islámábád podle agentury AFP nemají v úmyslu jednat o ničem jiném než o příměří.

V reakci na dubnový teroristický útok na turisty ve sporném území zaútočila Indie tento týden na několik míst v pákistánské části Kašmíru, což odůvodnila zásahem proti teroristickým skupinám. Při úderech a následném vzájemném ostřelování dosud zahynuly desítky lidí. Údery si obě strany vyměnily také v posledních hodinách.

Kašmír je rozdělen mezi Indii a Pákistán od roku 1947, kdy s jejich vznikem skončila britská nadvláda na subkontinentu. Obě země už svedly války o ovládnutí celého tohoto himálajského území, které si nárokují. Současná situace byla považována za nejhorší vystupňování násilí mezi oběma jadernými mocnostmi za posledních zhruba 20 let.

Podíl.