Izraelský úder na internetovou kavárnu ve městě Gaza připravil v pondělí podle tamních zdravotníků o život nejméně 30 Palestinců, napsala večer agentura AP. Dříve úřady ovládané Hamásem hlásily přibližně o deset obětí méně. Lidé v severní části Pásma navíc dle Reuters zažili v noci jedno z nejhorších bombardování izraelskou armádou za poslední týdny. Izraelský ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer, který je blízkým spojencem premiéra Benjamina Netanjahua, má přitom v pondělí jednat v USA mimo jiné o možném příměří ve válkou zdecimované Gaze.
Na místě internetové kavárny, které se nachází v pobřežní oblasti Baká, bylo v době úderu několik desítek lidí, uvedl podle AFP mluvčí záchranářů Mahmúd Basal. Podle agentury AP v pondělí izraelské údery po celém Pásmu Gazy zabily nejméně sedmašedesát lidí.
Armáda židovského státu tvrdí, že cílem jejích útoků v severním Pásmu Gazy jsou ozbrojenci a jejich zařízení. Snaží se prý minimalizovat ničivé dopady války na životy civilistů, přesto podle médií nyní připustila, že u distribučních center humanitární pomoci v Pásmu byly i oběti mezi palestinskými civilisty. Podle OSN bylo od 19. května, kdy Jeruzalém uvolnil 11týdenní blokádu Pásma Gazy, zabito přes 400 Palestinců čekajících na humanitární pomoc, píše agentura Reuters.
Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka je prohlášení izraelské armády o možných civilních obětech při střelbě u distribučních center humanitární pomoci zásadní. „(Izraelská armáda) tak reaguje na skandál, který vyvolal článek v jednom z izraelských deníků, na jehož základě armáda zahájila vyšetřování. Zároveň ale tvrdí, že počty zabitých Palestinců u distribučních center humanitární pomoci jsou Hamásem nadsazovány,“ informoval Borek.
„Výbuchy nikdy nepřestaly, bombardují školy a naše domovy. Působí to jako zemětřesení,“ řekl agentuře Reuters šedesátiletý Salá z města Gaza. „Ve zprávách slyšíme, že příměří už je blízko, ale kolem sebe vidíme smrt a slyšíme exploze,“ dodal.
Izraelské tanky byly podle místních obyvatel vidět ve východní čtvrti Zajtún v Gaze a izraelská armáda ostřelovala několik oblastí na severu. Letectvo také údajně ostřelovalo čtyři zdejší školy poté, co nařídilo stovkám lidí, kteří se v nich schovávali, aby odešli.
Příměří by mohlo být nablízku
„Příměří v Pásmu Gazy je blízko a možná nastane už příští týden,“ řekl minulý týden americký prezident Donald Trump. Také Jeruzalém tvrdí, že je připraven jednat o klidu zbraní. Minulý pátek šéf izraelské armády prohlásil, že „současná pozemní operace je blízko dosažení svých cílů“ a v neděli Netanjahu sdělil, že je tu možnost vyjednat další propuštění izraelských rukojmí. Podle premiéra je pravděpodobně dvacet z nich stále naživu.
Uzavření příměří ale podle představitelů Hamásu závisí na tom, zda Izrael bude souhlasit s ukončením války v Pásmu Gazy a stažením svých vojsk z této oblasti, píše Reuters.
Klid zbraní mezi Jeruzalémem a Hamásem by uvítala i Evropa. „Budu upřímná, utrpení civilistů (v Pásmu Gazy) nesmírně poškozuje vztahy Izraele s Evropou. Musí být uzavřeno příměří,“ řekla v pondělí v Jeruzalémě rakouská ministryně zahraničí Beate Meinlová-Reisingerová. Dodala, že utrpení Palestinců je nesnesitelné.
V podobném duchu se na síti X vyjádřila i organizace OSN UNICEF, která informovala o distribuci papírenských potřeb, aby dětem v Pásmu pomohla pokračovat v neformálních vzdělávacích aktivitách. „Děti potřebují dlouhodobé příměří teď. Toto násilí musí skončit,“ dodal UNICEF na síti X.
Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil v říjnu 2023 poté, co ozbrojenci Hamásu a jeho spojenci vtrhli přes hranici do židovského státu a zabili zhruba dvanáct set lidí, zejména civilistů, a dalších 251 jich unesli. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze tvrdí, že v důsledku izraelského vojenského tažení už zemřelo přes 56 tisíc Palestinců, většinou civilistů. Informace nelze nezávisle ověřit.