Válečné operace začínají vysilovat izraelské obyvatelstvo. Opoziční politici varují před nekonečnou válkou a v dubnu k příměří v otevřeném dopise vyzvaly i tisíce rezervistů a veteránů. Vojenský personál raněný při izraelských vojenských kampaních se léčí na špičkové rehabilitační klinice.

Na klinice specializované na rehabilitace raněných, otevřené předčasně krátce po útocích teroristického Hamásu ze sedmého října 2023, se na nový život připravuje i třicátník Itaj. Přišel o ruku a učí se žít s protézou. Na klinice je pro raněné vojáky postavena například maketa bytu nebo supermarketu, kde mohou znovu trénovat běžné úkony. Občas si na chodbách zahrají basketbal na židlích.

Izraelský zdravotnický systém pociťuje dlouhodobý nápor raněných. Ve vojenských operacích padlo již přes 850 vojáků, počty raněných jdou do tisíců.

„Během minuty se z raněných vojáků stávají lidé závislí na jiných. A také trpí emočními traumaty,“ říká rehabilitační lékařka Šir Šabatová. Itaj se po rehabilitaci chce vrátit do armády, ale nikoliv do bojových jednotek.

Volání po klidu zbraní

Opozice v Izraeli varuje před válkou bez konce a hlasy vyzývající k ukončení válečného tažení se ozývají i z izraelské armády. Desetimilionový Izrael nemá neomezené počty vojáků, do armády navíc nerukuje většina ultraortodoxních Židů a arabští muslimové.

Izrael aktuálně vede svou nejdelší válku za posledních čtyřicet let. Konflikt testuje limity odolnosti jeho obyvatel. Tisíce rezervistů a válečných veteránů v dubnu vyzvaly v otevřeném dopise k příměří. „I já už jsem z války unavený, stejně jako moje rodina a přátelé. Je to těžké a je to poznat na náladách izraelské veřejnosti,“ myslí si příslušník izraelské armády On Arbiv.

Krajně pravicová vláda Izraele ale vojenskou kampaň v Gaze, kde je podle Spojených národů kritická humanitární situace, v květnu naopak rozšířila na další území.

Podíl.