Komerční prezentace Aktual.: 26.07.2025 14:03

Gaza – Nejméně 25 lidí v noci na dnešek zahynulo v Pásmu Gazy v důsledku izraelských náletů a střelby, uvedli podle agentury AP tamní zástupci zdravotnictví a záchranné služby. Většinu z obětí zabila střelba, když čekaly na kamiony s pomocí poblíž přechodu Zikim s Izraelem, sdělili představitelé nemocnice Šífa, kam byla těla převezena. Izraelská armáda na žádost AP o komentář ke střelbě dosud nereagovala.

Mezi oběťmi náletů jsou čtyři lidé z bytového domu ve městě Gaza, uvedli zaměstnanci nemocnice a záchranná služba.

Nejnovější nálety přichází na pozadí pozastavení rozhovorů o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás. Izrael a Spojené státy ve čtvrtek povolaly své vyjednavače zpět ke konzultacím, což uvrhlo budoucnost jednání do nejistoty.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek uvedl, že jeho vláda zvažuje „alternativní možnosti“ k rozhovorům o příměří s Hamásem. Zástupce Hamásu mezitím uvedl, že očekává, že rozhovory budou obnoveny příští týden, a stažení amerických a izraelských vyjednavačů označil za nátlakovou taktiku.

Jednání spolu s USA zprostředkovávají Egypt a Katar. Podle nich jde pouze o dočasnou přestávku v rozhovorech, avšak nesdělili, kdy budou obnoveny.

Utrpení obyvatel Pásma Gazy mezitím pokračuje. Podle OSN a expertů v pásmu hrozí hladomor a počet lidí umírajících v souvislosti s hladověním narůstá. Podle Světového potravinového programu (WFP) každý třetí obyvatel pásma nejedl i několik dní. „Podvyživenost narůstá, přičemž naléhavou pomoc potřebuje 90.000 žen a dětí,“ uvedl WFP. Podle Hamásem vedeného ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy v důsledku podvyživení v pátek zemřelo dalších devět lidí, čímž se počet takových úmrtí od začátku války zvýšil na 122. Izrael tvrdí, že umožňuje přísun pomoci do pásma a že neomezuje počet kamionů, které tam mohou vjet. OSN naopak uvádí, že její práci na místě omezují izraelské restrikce pohybu a případy rabování, píše AP.

Izrael čelí rostoucímu mezinárodnímu tlaku, aby zmírnil katastrofální humanitární krizi v Gaze. Více než dvě desítky západních zemí a přes 100 charitativních a lidskoprávních organizací vyzvalo k ukončení války a ostře kritizovalo izraelskou blokádu a nový model doručování pomoci, který Izrael zavedl. Charitativní a lidskoprávní organizace uvedly, že i jejich vlastní zaměstnanci mají problémy sehnat dostatek jídla.

Izrael poprvé po několika měsících oznámil, že umožní shazování pomoci z letadel, jak požadovalo Jordánsko. Jordánský představitel AP sdělil, že letecké dodávky budou obsahovat převážně potraviny a kojeneckou výživu. Britský premiér Keir Starmer napsal v novinovém článku, že Spojené království intenzivně spolupracuje s Jordánskem na dodání britské pomoci do Gazy.

Charitativní organizace World Central Kitchen (WCK) v pátek oznámila, že obnovuje omezený provoz polní kuchyně v Dajr Balahu poté, co musela kvůli nedostatku potravin zastavit činnost. Uvedla, že se snaží denně připravit 60.000 jídel prostřednictvím své polní kuchyně a partnerských komunitních kuchyní, což je méně než polovina množství, které vařila v červnu.

Podíl.
Exit mobile version