Události: Západní břeh a očekávání Izraelců (zdroj: ČT24)

S blížícím se nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu roste v řadách izraelské radikální pravice očekávání, že by osady na Západním břehu mohly být anektovány k Izraeli. O něčem podobném osadníci uvažovali už před pěti lety. Tehdy i nyní ale podobné úvahy narážejí na ostrý nesouhlas Palestinců.

Západní břeh je území velké asi jako Ústecký kraj a obývají jej přes dva miliony Palestinců a také půl milionu Izraelců. Osadníci nyní očekávají naplnění svého snu o anexi. „Je to proces, který musí začít rozhodnutím státu Izrael. My se musíme rozhodnout. Ale doufám, že prezident Trump to podpoří,“ uvedl Jisrael Gantz, starosta okresu Mate Binjamin.

Slova o anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu nejsou nic nového. Už na začátku roku 2020 takzvaný Trumpův mírový plán předpokládal, že Palestinský stát vznikne na asi sedmdesáti procentech Západního břehu, zbytek měl připadnout Izraeli.

„Má vize poskytuje Palestincům čas na to, aby se pozvedli a zareagovali na výzvu v podobě státnosti,“ uvedl tehdy Trump. Osadníci se nyní upínají k tomu, že přijde repríza. Například Trumpův nominant na post velvyslance v Izraeli Mike Huckabee běžně používá místo slova „Západní břeh“ označení „Judea a Samaří“. A jezdí do osad.

Život v provizoriu

Půl milionu osadníků má sice izraelské občanství i právo volit a slouží v armádě, ale vnímají, že žijí v provizoriu. „Žijeme naplno jako Izraelci a očekáváme, že budeme mít životní podmínky jako všichni Izraelci. Čistou vodu, o které víme, odkud pochází, bezpečné silnice, fungující silnice, elektřinu. Například můj dům není plně napojen na izraelskou elektrárenskou společnost,“ uvedla například mluvčí osadníků a obyvatelka města Eli Eliana Passentinová.

Jenže nejde jen o inženýrské otázky jako silnice a vodovody. Anexe osad naráží na rezolutní palestinský nesouhlas. Tehdy i nyní.

Ani Trump před pěti lety nedal Izraeli volnou ruku k okamžitému překreslování hranic. Očekávání osadníků skončila frustrací a koaličními hádkami. Teď napodruhé slibují, že už si tuto šanci nenechají vzít. „Jaké bude nakonec rozhodnutí, to nevím. Ale vyvineme veškerý tlak, tak aby už se o této věci rozhodlo,“ uvedl Gantz. Tak či onak do slovníku blízkovýchodní politiky se v roce 2025 nejspíš vrátí slovo „anexe“.

Podíl.
Exit mobile version