Aktualizace: 15.02.2024 11:39

Gaza – Izraelská armáda zahájila operaci v Násirově nemocnici ve městě Chán Júnis, která je největší nemocnicí na jihu Pásma Gazy. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na izraelskou armádu, která tvrdí, že podle zpravodajské služby tam hnutí Hamás drželo lidi unesené 7. října z izraelského pohraničí. Už dříve dnes ráno se objevily zprávy o vstupu vojáků do této nemocnice. Reportér Al-Džazíry uvedl, že armáda dala dříve ultimátum do dnešních sedmi hodin ráno místního času, aby se civilisté evakuovali ukrývající se tam před boji.

„Provádíme přesné cílené operace, jako v minulosti, tam, kde by podle tajných služeb mohla být těla rukojmích,“ uvedla armáda v prohlášení. Palestinské úřady, ovládané hnutím Hamás, předtím informovaly, že vojáci vnikli na oddělení pohotovosti nemocnice a násilím vyhánějí civilisty a zdravotníky. Podle televize Al-Džazíra před tím buldozerem zbořili zeď v jižní části areálu a nařídili zdravotníkům, aby přemístili pacienty z intenzivní péče do jiné nemocniční budovy.

Reportér Al-Džazíry ráno informoval o „těžké palbě“. Ve skupinách po pěti měli lékaři a zdravotní sestry s pacienty procházet kontrolami a opouštět budovu. Mnoho mladých mužů podle něj vojáci zatkli.

Ve středu BBC s odvoláním na místní palestinské zdroje uvedla, že izraelská armáda nařídila tisícům lidí, aby se z nemocnice evakuovali. Armáda uvedla, že pro odchod zřídila bezpečný koridor, což ale popřely zdroje citované televizí Al-Džazíra, podle níž bylo několik lidí při evakuacích postřeleno. Podle BBC se ve středu na sociálních sítích objevila videa, na nichž v okolí nemocnice zní z amplionů v arabštině výzvy k evakuaci, zatímco nad nemocnicí letí dron.

Město Chán Júnis je místem intenzivních bojů izraelské armády s hnutím Hamás od prosince, kdy tam izraelští vojáci přesunuli centrum operací poté, co z větší části ovládli sever Pásma Gazy.

V posledních týdnech se schyluje k rozsáhlé pozemní operaci v Rafáhu u egyptských hranic, který leží několik kilometrů od Chán Júnisu. Do oblasti Rafáhu se před boji od října uchýlil přes milion Palestinců. Izraelská vláda tvrdí, že před zahájením operace v Rafáhu umožní evakuaci civilistů.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.