Aktualizace: 7.05.2024 08:21

Tel Aviv – Izraelské jednotky operují v některých oblastech na východě Rafáhu v jižní části Pásma Gazy, oznámila dnes ráno armáda. Podle ní byla z míst bojů evakuována většina civilního obyvatelstva i pracovníci mezinárodních organizací, napsala agentura Reuters. O něco dříve vojáci potvrdili, že mají pod kontrolou palestinskou část hraničního přechodu Rafáh, který je tak nyní uzavřený. Podle palestinských úřadů, které kontroluje hnutí Hamás, zemřeli v důsledku izraelských údarů další lidé, napsala agentura AFP.

Izraelská armáda dnes ráno oznámila, že uskutečnila údery na desítky cílů spojených s palestinským hnutím Hamás. Armáda tvrdí, že zabila zhruba 20 ozbrojenců a zničila tři tunelové šachty.

Už v noci izraelská média informovala, že podle záběrů ze sociálních sítí jsou izraelské tanky na palestinské straně hraničního přechodu Rafáh, který je jedním z hlavních vstupních bodů pro humanitární pomoc do Pásma Gazy. Podle serveru Haarec izraelská armáda dnes ráno tuto informaci potvrdila.

Pozastavení provozu hraničního přechodu, a tudíž přerušení dodávek humanitární pomoci, potvrdily agentuře Reuters kromě palestinských úřadů i tři zdroje z humanitárních organizací. Zastavený je také provoz dalšího významného přechodu Kerem Šalom, který bude podle prohlášení armády otevřen, až to bezpečnostní situace dovolí. Při raketovém útoku na tento přechod totiž zemřeli čtyři vojáci.

V oblasti města Rafáh, kde v minulých měsících nalezly útočiště před boji stovky tisíc lidí z jiných částí Pásma Gazy, pokračovaly podle agentury AFP v noci izraelské letecké a dělostřelecké údery. Palestinské úřady mluví o řadě mrtvých, jedna z místních nemocnic uvedla, že eviduje 11 obětí.

V pondělí izraelská armáda vyzvala k evakuaci lidi z části Rafáhu. Armáda se zřejmě připravuje na pozemní operaci v aglomeraci, kde na malém území žije na 1,2 milionu lidí. Izraelští vládní představitelé tvrdí, že bez pozemní invaze v Rafáhu nelze dosáhnout cíle izraelské ofenzivy, a sice zničení zbývající vojenské infrastruktury palestinského hnutí Hamás. Před ofenzivou a jejími důsledky pro civilní obyvatelstvo oblasti Izrael varují Spojené státy i další spojenci.

Jednání o příměří, zprostředkovávaná především Egyptem a Katarem, zatím k výsledku nevedla, byť v pondělí večer Hamás souhlasil s návrhem, vypracovaným Káhirou. Izrael plán studuje, vyjádření jeho představitelů pro média však byla v pondělí večer skeptická. Podle deníku The New York Times však text, se kterým souhlasil Hamás, má jen několik málo jazykových odchylek od návrhu, který dříve předložily Spojené státy a Izrael.

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy začala loni v říjnu v reakci na teroristický útok palestinského hnutí Hamás a jeho spojenců, při kterém na izraelském území zemřelo na 1200 lidí. Podle palestinských úřadů v Pásmu Gazy v souvislosti s boji zemřelo přes 34.700 lidí.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.