
Komerční prezentace Aktual.: 28.04.2025 16:21
Gaza – Izraelská armáda demoluje zbylé ruiny budov ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle agentury Reuters to tvrdí tamní obyvatelé, kteří se obávají, že se jedná o součást plánu hromadně přesídlit obyvatelstvo města do obrovského tábora vytvořeného v odříznuté a pusté oblasti. Přetrvávající izraelská blokáda Pásma Gazy a nedostatek potravin podle Reuters nutí některé obyvatele jíst maso mořských želv či sbírat listy stromů a rostliny. Izrael po konci první fáze v lednu uzavřeného příměří přerušil 2. března veškeré dodávky do Pásma Gazy včetně humanitární pomoci a 18. března obnovil letecké údery a pozemní ofenzivu proti teroristickému hnutí Hamás.
Izraelská armáda po obsazení oblasti města Rafáh a jeho okolí vytvořila při hranicích s Egyptem nárazníkovou zónu, která podle Reuters zabírá 20 procent celkového území Pásma Gazy. Svědci podle Reuters popisují, že se z prostoru zničeného města Rafáh, kde před začátkem války žilo přibližně 300.000 obyvatel, nepřetržitě ozývají mohutné exploze. „Výbuchy neustávají, ve dne v noci kdykoliv se země otřese, víme, že v Rafáhu ničí další domy. Rafáh je pryč,“ řekl agentuře Reuters někdejší obyvatel Rafáhu, který byl vysídlen do města Dajr Balah. V sobotu izraelská televizní stanice Kan oznámila, že Izrael v Rafáhu zřizuje takzvanou humanitární zónu, do níž mají být po bezpečnostních kontrolách přesunuti palestinští civilisté. „Děsíme se, že by nás mohli nahnat do Rafáhu, který bude jako klec koncentračního tábora, zcela odříznutý od světa,“ cituje Reuters Abú Muhammada.
Od konce příměří v Pásmu Gazy 18. března bylo v důsledku bojů vysídleno asi 500.000 lidí, řekla v polovině dubna podle AFP Stephanie Tremblayová, mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Světový potravinový program (WFP) v pátek oznámil, že jeho potravinové zásoby v Pásmu Gazy byly již vyčerpány, a to v důsledku trvající izraelské blokády tohoto palestinského území. Podle WFP je v současné době na hranicích Pásma Gazy připraveno 116.000 tun potravin, jejichž přísun ale Izrael blokuje. V březnu identifikovala OSN v Pásmu Gazy 3700 dětí trpících akutní podvýživou, což je o 80 procent více než v únoru, píše agentura AP.
V říjnu 2023 zahájil Izrael v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v reakci na útok teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 jich unesli jako rukojmí. Od počátku války bylo v Pásmu Gazy podle nedělních údajů tamního ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito nejméně 52.243 Palestinců, z toho 2151 od znovuzahájení izraelské ofenzivy 18. března, píše agentura AFP.