Studio 6: Izraelské útoky na Rafah (zdroj: ČT24)

V noci na sobotu pokračovaly izraelské údery na Rafah na jihu Pásma Gazy. V pátek přitom Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafahu, což Jeruzalém odmítl. Údery a boje izraelské armády s palestinským teroristickým hnutím Hamás podle agentury AFP neutichly ani na dalších místech, například v utečeneckém táboře Dajr Balah ve středu Pásma Gazy.

Tomu, že by rozhodnutí ICJ vedlo k zastavení bojů, nevěří ani Palestinci, které oslovila AFP. Izraelská armáda vede vojenskou operaci ve východní části tohoto palestinského města, kam se v uplynulých měsících uchýlil velký počet obyvatel z jiných částí Pásma Gazy, a to už od začátku měsíce. Tento týden izraelský ministr obrany Jo’av Galant avizoval, že vojenská operace v oblasti dále zesílí.

Mezinárodní tribunál nařídil Izraeli, aby zastavil svou vojenskou operaci v Rafahu a takové akce, které by vedly k částečnému či úplnému zničení palestinského obyvatelstva. Izrael ale odmítl, že by vedl vojenské operace, které by mohly mít takový výsledek. Za cíl vojenského tažení izraelští vládní politici označují zničení palestinského teroristického hnutí Hamás a jeho vojenské infrastruktury v reakci na teroristický útok z loňského 7. října. ICJ rozhodoval v rámci žaloby, kterou podala Jihoafrická republika, podle které Izrael porušuje úmluvu o genocidě.

Podle palestinských úřadů, které kontroluje hnutí Hamás, zemřelo od začátku bojů v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku 35 800 Palestinců a přes 80 tisíc lidí bylo zraněno. Ve svém propočtu palestinské úřady nerozlišují mezi civilisty a bojovníky, údaje také nelze nezávisle ověřit.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.