Izrael v noci na sobotu podnikl přes dvě desítky útoků zaměřených na sklady a vojenské objekty v Sýrii, píše AFP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ta izraelské útoky označila za nejtvrdší od začátku roku. Nálety si podle syrské státní agentury SANA vyžádaly život jednoho civilisty, který zahynul poblíž Damašku. Izraelská armáda podle agentur potvrdila, že udeřila na vojenskou infrastrukturu poblíž syrského hlavního města, včetně stanovišť protivzdušné obrany.

„Více než dvacet izraelských úderů se zaměřilo na sklady a vojenské objekty poblíž Damašku a v provinciích Dará, Hamá a Latákíja,“ uvedla SOHR, která má ve válkou zničené zemi rozsáhlou síť zdrojů. Zpravodajové agentury AFP v Damašku slyšeli přelétající letadla a několik explozí.

V pátek izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že Jeruzalém o uplynulé noci zaútočil na cíl poblíž prezidentského paláce v syrské metropoli Damašku, šlo o druhý úder Izraele v Sýrii za dva dny. Útoky podle agentury Reuters odrážejí hlubokou nedůvěru Izraele v sunnitské islamisty, kteří v prosinci svrhli režim autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Izrael se zároveň staví do role ochránce menšinové komunity drúzů – náboženské skupiny s islámskými kořeny, která v Sýrii tvoří kolem tří procent populace – a tak vytváří další výzvu pro snahy prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šary o převzetí kontroly nad roztříštěnou zemí. „Je to jasný vzkaz syrskému režimu: Nedovolíme (syrským) silám rozmístit vojska jižně od Damašku nebo jakkoli ohrožovat komunitu drúzů,“ uvedl Netanjahu ve společném pátečním prohlášení s ministrem obrany Jisra’elem Kacem.

Syrský prezidentský úřad izraelský útok označil za „nebezpečnou eskalaci vůči institucím a suverenitě státu“.

Napětí v Sýrii

Režim syrského prezidenta Bašára Asada se zhroutil loni 8. prosince, když islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájila proti vládním vojskům bleskovou ofenzivu. Prozatímním prezidentem se pak na konci ledna stal vůdce uskupení Šará.

Nové vedení země se opakovaně snaží přesvědčit menšiny, že jejich svobody a práva nebudou omezovány, nicméně opakované střety a útoky na jejich příslušníky zvyšují napětí v mnoha syrských oblastech. V Sýrii převažují muslimové sunnitského směru, ale žijí tam i početné menšiny křesťanů různých církví, alavitů, ismailitů, šíitů, drúzů a dalších.

Podíl.