Izrael podle amerického prezidenta Joea Bidena použil bomby dodávané Spojenými státy k útokům, při nichž v Pásmu Gazy umírali palestinští civilisté. Biden to řekl ve středu (ve čtvrtek brzy ráno středoevropského času) v rozhovoru pro stanici CNN. Izraelský velvyslanec v OSN Gilad Erdan označil prezidentovo prohlášení za zklamání.

„Jasně jsem řekl, že pokud vstoupí do Rafahu – to ještě neudělali – nebudu dodávat zbraně, které byly v minulosti v Rafahu použity, které byly použity ve městech,“ cituje CNN amerického prezidenta.

Agentury AP a Reuters podotýkají, že čtvrteční Bidenova prohlášení jsou od začátku současné války v Pásmu Gazy doposud nejsilnějším projevem nesouhlasu s izraelským způsobem vedení války proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás.

Americká administrativa v uplynulých dnech podle médií pozastavila dodávku bomb, z nichž zhruba polovinu tvoří silné pumy vážící kolem jedné tuny. USA podle Bidena nebudou Izraeli dodávat další pumy ani dělostřeleckou munici, kterou Izrael v posledních měsících v Pásmu Gazy použil, pokud se vláda v Jeruzalémě rozhodne rozšířit invazi do hustě obydleného města Rafah na jihu oblasti, kde se podle Izraele ukrývají poslední větší uskupení Hamásu. V takovém případě by USA podle Bidena dodávaly jen obrannou munici, například do izraelského systému protivzdušné obrany Iron Dome (Železná kopule).

Austin: Přehodnocujeme některé dodávky

Nyní pozastavená dodávka americké munice podle nejmenovaného zdroje Reuters zahrnuje 1800 kusů pum o hmotnosti 900 kilogramů a 1700 kusů pum o hmotnosti 225 kilogramů. První zmíněné, těžší pumy jsou podle investigace deníku The New York Times (NYT) z konce loňského roku jedněmi z „nejničivějších“ konvenčních zbraní v arzenálech západních armád. Izrael je podle NYT alespoň v prvních šesti týdnech operací v Pásmu Gazy pravidelně používal v obydlených oblastech, a to i těch, která dříve palestinským civilistům vyznačil jako bezpečné.

„Civilisté v Gaze umírali následkem (výbuchů) těchto bomb a dalších prostředků, které (Izraelci) používají v obydlených oblastech,“ uvedl Biden. Podle CNN přitom odkázal na dotyčné devítisetkilogramové pumy.

„Momentálně přehodnocujeme některé dodávky bezpečnostní pomoci v krátkodobém horizontu v kontextu dění, které se odehrává v Rafahu,“ řekl ve středu při slyšení v Senátu americký ministr obrany Lloyd Austin.

Reakce Izraele

Izraelští činitelé v zákulisí dali Američanům najevo silné rozhořčení z jejich kroku, informovala americká média s odvoláním na své zdroje. Vyjadřují při tom obavu, že omezení vojenské podpory ohrozí vyjednávání o propuštění izraelských rukojmí z Gazy.

„Izrael bude pokračovat v boji proti Hamásu až do jeho zničení. Žádná válka nemá větší ospravedlnění než tato,“ uvedl ráno na síti X šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac.

„Hamás miluje Bidena,“ napsal na téže platformě ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir. Jeho kolega z krajně pravicové strany Židovská síla a ministr pro židovské dědictví Amichaj Elijahu přirovnal amerického prezidenta k britskému premiérovi Nevillu Chamberlainovi, který uzavřel v roce 1938 dohodu v Mnichově o postoupení části československého pohraničí s německou menšinou nacistické třetí říši.

„Je to velmi tvrdé prohlášení, které se těžko poslouchá, a zklamání ze strany prezidenta, kterému jsme od začátku války vděční,“ řekl izraelský velvyslanec v OSN Gilad Erdan izraelskému veřejnoprávnímu rozhlasu. „Je zcela jasné, že jakýkoli tlak na Izrael, jakékoli omezení, které na něj uvalí, a to i blízcí spojenci, kteří se starají o naše zájmy, si naši nepřátelé vykládají a dává jim naději,“ dodal.

Kritika Bidenova postupu

S krokem administrativy demokratického prezidenta Bidena dávali najevo nesouhlas republikánští kongresmani. Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson a šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell Bidenovi zaslali dopis, kde pozastavení dodávky kritizují. Podle nich krok vyvolává otázku, zda je prezidentův závazek vůči bezpečnosti Izraele opravdu neprůstřelný, jak dříve Biden tvrdil.

V Pásmu Gazy od loňského října, kdy se Hamás dopustil v jižním Izraeli krvavých teroristických útoků a konflikt zažehl, zahynulo podle úřadů ovládaných Hamásem následkem bojů téměř pětatřicet tisíc Palestinců. Statistiku nelze nezávisle ověřit.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.