Izraelská armáda (IDF) se poprvé od začátku stávajícího konfliktu s Hamásem chystá spustit pozemní operaci v centrální části Pásma Gazy. Jeruzalém vyzval Palestince z oblasti Dajr al-Balah k evakuaci do humanitární zóny na jihu enklávy, píše list The Times of Israel (ToI). V sobotu demonstrovaly v Izraeli tisíce lidí za ukončení války a propuštění rukojmí.

Město Dajr al-Balah, metropole stejnojmenného governorátu, leží asi čtrnáct kilometrů jihovýchodně od města Gaza. Civilisté dostali pokyny, aby se přesunuli na jih Pásma do pobřežní humanitární zóny Mavásí.

„IDF nadále operuje s velkou silou, aby zničila nepřátelské kapacity a teroristickou infrastrukturu v oblasti, a rozšiřuje své aktivity do oblastí, kde dříve nepůsobila,“ oznámil na síti X plukovník Avičaj Adraí, arabsky hovořící mluvčí židovských sil.

V centrální Gaze žijí statisíce lidí

Je to poprvé od začátku současné války, kdy armáda vybízí k evakuaci oblasti Dajr al-Balah, jednoho z mála míst v enklávě, kde armáda dosud nenasadila pozemní jednotky, podotýká ToI.

Podle odhadů židovských sil z května žije v celém středním Pásmu Gazy odhadem 350 tisíc Palestinců. Není přitom jasné, kolik se jich nachází v nově evakuované zóně.

Izrael se vyhýbá pozemním operacím v oblastech, kde podle jeho názoru Hamás drží rukojmí, aby je neohrozil, jelikož teroristická skupina avizovala, že zajatce popraví, pokud se vojáci přiblíží.

Fórum, které sdružuje rodiny unesených Izraelců, proto plánovaná vojenská akce znepokojila. „Může nám někdo slíbit, že toto rozhodnutí nebude za cenu ztráty našich blízkých?“ táže se skupina v prohlášení. „Očekáváme, že premiér, ministr obrany a vysocí představitelé IDF naléhavě vysvětlí izraelským občanům a rodinám, jaký je plán bojů a jak přesně chrání rukojmí, která jsou stále v Gaze,“ apelovalo fórum na vedení židovského státu.

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy podle místních zdravotnických úřadů ovládaných Hamásem zabila už více než 58 600 Palestinců. Tvrzení však nelze nezávisle ověřit. V důsledku konfliktu zemřelo i téměř 1650 Izraelců a cizinců, včetně 1200 obětí útoku Hamásu a dalších skupin na jižní Izrael ze 7. října 2023, který nynější konflikt rozpoutal. Teroristé tehdy dalších 251 unesli jako rukojmí.

Většina z nich se dostala na svobodu výměnou za palestinské vězně při dvou příměřích v listopadu 2023 a letos v lednu a v únoru. Nyní je v pásmu zadržováno padesát rukojmí, z nichž jen asi dvacet je stále naživu.

Tlak na Jeruzalém roste

Tisíce protestujících Izraelců se během sobotního večera vydaly na pochod k americkému velvyslanectví v Tel Avivu a po vládě premiéra Benjamina Netanjahua požadovaly ukončení války a návrat jejich unesených blízkých. „Celý národ chce přivést zpět všech padesát rukojmí a ukončit válku dohodou, jakou navrhli Egypťané. Netanjahu však s podpisem dohody opět váhá,“ kritizovala vládu matka rukojmího Einav Zangaukerová.

K zásahu vyzvali protestující i Bílý dům. „Žádáme prezidenta (Donalda) Trumpa a jeho zmocněnce (Steva) Witkoffa, využijte své moci. Uzavřete dohodu a umožněte propuštění padesáti rukojmí, mužů a žen, protože oni už nemohou dál čekat,“ zdůraznil otec rukojmího Ruby Chen.

Americký návrh klidu zbraní počítá s navrácením deseti rukojmí držených spolu s těly dalších osmnácti osob, a to v rozmezí šedesáti dnů. Jeruzalém by na oplátku propustil řadu zadržovaných Palestinců. Trump tvrdí, že dohoda je na spadnutí.

Izrael dlouhodobě říká, že válku ukončí, jakmile se Hamás vzdá, složí zbraně a odejde do exilu, což hnutí odmítá. Izraelský ministr obrany Jisra’el Kac už na jaře pohrozil anexí částí Pásma Gazy a realizací Trumpova plánu na vysídlení tamních obyvatel, pokud teroristé unesené osoby nevydají. Činitelé OSN už dříve tento plán označili za pokus o „etnickou čistku“. Vysídlení obyvatel okupovaných území je zároveň v rozporu s mezinárodním právem.

Armáda v květnu zahájila rozsáhlou vojenskou operaci zvanou Gedeónovy vozy s cílem vyvinout na hnutí tlak. Izraelský plán počítá s dobytím a držením území.

Hamás tvrdí, že je ochoten propustit zbývající rukojmí jedině výměnou za trvalé ukončení války a úplné stažení izraelských sil z palestinského území.

Smrt ve frontě na potraviny

Gaza mezitím hlásí další případy střelby u středisek humanitární pomoci. Jen v sobotu mělo jít podle místních úřadů napojených na Hamás o desítky mrtvých. K útokům dochází téměř každý den od konce května, kdy distribuci potravin a další pomoci v enklávě zajišťuje z největší části organizace Humanitární nadace pro Gazu (GHF), která má podporu USA a Izraele.

Podle informace Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) z minulého týdne bylo od konce května zabito téměř osm set Palestinců, kteří čekali na rozdělování humanitární pomoci u distribučních středisek či u kamionů s pomocí.

Podíl.