Ralph Fiennes v Konkláve ztvárnil kardinála zapleteného do intrik. | Foto: Vertical Entertainment
Oznámení úmrtí
Pokud hlava římskokatolické církve zemře, je v současné době prvním krokem ověření papežova úmrtí lékařem (nebo týmem lékařů), který o smrti zpraví jako prvního takzvaného camerlenga neboli kardinála komořího. Ten je po papeži druhým nejvyšším vatikánským hodnostářem a po dobu papežovy nepřítomnosti jej zastupuje. Camerlengo informuje o papežově úmrtí kardinála státního sekretáře, jehož úloha by se dala přirovnat k premiérovi, a kardinála vikáře, který je správcem římské diecéze. Kompetence komořího nedávno dobře vyobrazil film Konkláve, v němž jeho úlohu hrál Ralph Fiennes (na fotografii).
Poté dříve následoval tradiční rituál, kdy camerlengo s kardinály vstoupí do papežova pokoje, zvolá jeho papežské a křestní jméno a zaťuká mu stříbrným kladívkem třikrát na čelo, čímž symbolicky ověří jeho úmrtí. Pokud se mu nedostane odpovědi, konstatuje „Papa vere mortuus est“ (Papež je opravdu mrtev). František ale vydal pokyn, aby vyhlášení neprobíhalo v místě úmrtí, ale v jeho osobní kapli.
V tento moment je papež oficiálně prohlášen za mrtvého a jeho funkce v čele Apoštolského stolce je tím uvolněna. Camerlengo poté vydá oficiální úmrtní list a prostřednictvím generálního vikáře informuje veřejnost. Poté komoří zapečetí papežovy soukromé komnaty a odebere zemřelému rybářský prsten, který na zasedání kolegia kardinálů rozláme. Tato tradice měla zaručit, že pečetní prsten nebude nikým zneužit.
Sdílet na Facebook
Sdílet na X