Aktual.: 17.04.2025 13:55

Praha – Italská premiérka se snaží udržovat dobré vztahy s Evropskou unií i Spojenými státy a vyvažovat s nimi vztahy. Dnes to řekl v rozhovoru s ČTK přední italský filozof a politický komentátor Massimo Cacciari, který měl přednášku v Praze. Meloniová, která je dnes na návštěvě v Bílém domě, se tak na rozdíl od dalších evropských politiků proto zdržela kritiky vůči americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

„Meloniová dělá politiku vyvažování (mezi EU a USA),“ uvedl Cacciari. Podle něj Meloniová udržuje dobré vztahy se silami, které vládnou v Evropské unii, a současně se označuje za blízkou spojenkyní Trumpa. Podle Cacciariho tak Meloniová neměla „polemické výstupy“ vůči Trumpovi jako jiní přední evropští politici v uplynulých měsících. „Jedná však v souladu s Evropskou komisí,“ dodal Cacciari. Meloniová od italské opozice čelila v posledních dnech kritice, že cesta do Washingtonu je sólo akce, která není dostatečně koordinovaná s EU.

Od začátku své vlády v roce 2022 se Meloniová snaží udržovat pozitivní vztahy s Bruselem, ačkoliv dříve byla ostrou kritičkou EU. „Prvotní hřích byl velký. Její politická minulost je plná polemiky proti Evropské unii a spojenectví s nacionalistickými silami. Vláda tak musel přistoupit k docela radikální změně své vizáže,“ uvedl Cacciari, podle kterého se však Meloniová zachovala „s velkou inteligencí“. „To však vytvořilo i některé problémy ve vládě,“ dodal Cacciari, podle kterého druhá největší vládní strana Liga pokračuje ve svém silně kritickém postoji vůči Evropské komisi.

Ve vztazích s USA jsou podle Cacciariho Itálie a EU v nevýhodě. „Evropa je v krizi, ale Spojené státy v krizi nejsou,“ dodal italský myslitel. Poukázal, že podíl Evropy na světovém hospodářství v posledních desetiletích klesal, a nepříznivý je i demografický vývoj. Spojené státy si pak podle něj dokázaly udržet „nadvládu“ ve vojenství a vyspělých technologií.

Slabost Evropské unie Cacciari vidí v tom, že po ustanovení eurozóny nedokázala jít dále „směrem k politické unii“. „Následující kroky měly být politiky konvergence ve fiskální a sociální politice,“ uvedl. Podle něj však EU má stále některé silné stránky, například velikost své ekonomiky, kterých by mohla využít.

Meloniová je ve zhruba polovině svého mandátu a její strana Bratři Itálie je podle průzkumů stále nejpopulárnější stranou. Bratři Itálie si podle Cacciari udržují silnou pozici kvůli nedostatkům opozice, která je rozdělená mezi středolevicovou Demokratickou stranou a populistickým Hnutím pěti hvězd.

Pravicové síly kolem premiérky podle Cacciariho dokázaly „zachytit protestní vlnu“ a nespokojenost obyvatel, kteří unijním i italským vládní silám vyčítají, že nedokázaly zaručit větší růst ekonomiky a blahobytu. Mezinárodní studie ukazují, že v Itálii kupní síla obyvatel v posledních letech klesala. „Demokracie se lidem líbí, pokud dokáže zaručit rozvoj, blahobyt a sociální vzestup,“ domnívá se Cacciari.

Meloniová podle Cacciariho zatím nesplnila své sliby z volební kampaně a neprosadila slibované změny. „Situaci ale ani nezhoršila. Itálie přežívá, ale nezažila propad,“ řekl Cacciari o působení premiérky a její vlády. Vláda podle něj také dosud těžila z uvolněnějších fiskálních pravidel, což jí umožnilo navýšit svůj deficit. „Žádných z problémů, ať už správných či mylných, o kterých (Meloniová) hovořila, nebyl vyřešen,“ uvedl Cacciari. Sama premiérka ve svých vystoupeních často poukazuje například na nárůst zaměstnanosti či na podporu rodinám, kterou podle ní její vláda posílila.

Massimo Cacciari je italský filozof a také politický komentátor. Část svého díla věnoval předním německým myslitelům 19. a 20. století. Aktivní byl i v politice. Několikrát byl zvolen do italského a Evropského parlamentu a celkem 12 let byl starostou Benátek za středolevicové koalice.

Podíl.