Americký prezident Donald Trump přijal v Bílém domě italskou premiérku Giorgiu Meloniovou. Jednat mají především o clech uvalených na zboží z Evropské unie. Meloniová je vůbec prvním vysokým evropským představitelem, který bude s Trumpem na toto téma mluvit.
„Meloniová dělá politiku vyvažování (mezi EU a USA),“ uvedl v rozhovoru s ČTK přední italský filozof a politický komentátor Massimo Cacciari. Podle něj italská premiérka udržuje dobré vztahy se silami, které vládnou v Evropské unii, a současně se označuje za blízkou spojenkyni Trumpa.
Podle Cacciariho tak Meloniová neměla „polemické výstupy“ vůči Trumpovi jako jiní přední evropští politici v uplynulých měsících. „Jedná však v souladu s Evropskou komisí,“ dodal Cacciari. Meloniová od italské opozice čelila v posledních dnech kritice, že cesta do Washingtonu je sólo akce, která není dostatečně koordinovaná s EU.
Ve vztazích s USA jsou podle Cacciariho Itálie a EU v nevýhodě. „Evropa je v krizi, ale Spojené státy v krizi nejsou,“ dodal italský myslitel. Poukázal, že podíl Evropy na světovém hospodářství v posledních desetiletích klesal a nepříznivý je i demografický vývoj. Spojené státy si pak podle něj dokázaly udržet „nadvládu“ ve vojenství a vyspělých technologiích.
Slabost Evropské unie vidí filozof v tom, že po ustanovení eurozóny nedokázala jít dále „směrem k politické unii“. „Následující kroky měly být politiky konvergence ve fiskální a sociální politice,“ uvedl. Podle něj však EU má stále některé silné stránky, například velikost své ekonomiky, kterých by mohla využít.