Horizont ČT24: Volná Cecilia Salová (zdroj: ČT24)
Itálie zatím podle ministra spravedlnosti nedostala od Spojených států oficiální žádost o vydání Íránce podezřelého z terorismu. V Miláně zadržený inženýr zatím zůstává za mřížemi. Jeho propuštění chtěl Teherán dosáhnout i tím, že uvěznil italskou novinářku Cecilii Salovou. Ta je od středy zpět ve vlasti.
Skoro tři týdny ji Íránci drželi v obávané věznici Evín – na samotce v cele, kde spala na zemi za neustálého světla zářivek. „Děkuji všem, kdo mi pomohli. Vládě, všem,“ říkala novinářka, která se okamžitě po středečním přistání v Římě vrhla do náruče svému příteli a následně i rodičům.
Devětadvacetiletá žena se mohla setkat jen s italskou velvyslankyní. A několikrát telefonovat nejbližším. Oficiálně přitom úřady reportérku s platným novinářským vízem z ničeho neobvinily. Podle mluvčího íránského ministerstva zahraničí Ismaíla Baghejího však „byla zatčena za porušení íránských zákonů a předpisů“.
Cecilia Salová v objetí rodičů po propuštění
Italští diplomaté brzy zjistili, že Teheránu jde především o Mohameda Abediniho. Íránského inženýra, kterého policisté zadrželi 16. prosince na letišti v Miláně na základě amerického zatykače, Spojené státy viní z pořízení součástek do dronu, po jehož útoku na americkou základnu v Jordánsku zemřeli tři vojáci. O jeho vydání však bylo podle italského ministra spravedlnosti Carla Nordia předčasné mluvit, „protože ministerstvo zatím neobdrželo žádnou oficiální žádost“.
Zásadní roli sehrály tajné služby
Právě osud novinářky měl být i důvodem, proč italská premiérka Giorgia Meloniová v sobotu navštívila nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa v jeho floridské rezidenci. Podle italských médií rodiče Cecilie ještě před schůzkou požádali o pomoc Elona Muska. Ten usiluje o uzavření smlouvy s italskou armádou, která by za 1,5 miliardy dolarů využívala ke komunikaci jeho Starlink.
O miliardářově roli v propuštění novinářky však Meloniová podle vlastních slov neměla žádné informace. „Průlomu v případu se podařilo dosáhnout díky diplomatickému trojúhelníku s Íránem a USA,“ vysvětlila.
Zásadní roli v úspěšné operaci hrály tajné služby Itálie a Íránu – i díky tomu, že jejich šéfové spolu udržují kontakt. Dohodnout se měli třeba na tom, že Řím poslouží Teheránu jako prostředník při navazování vztahů s novou syrskou vládou. Detaily však italské úřady sdělovat nechtějí. I proto, aby podobné útrapy jako Cecilii Salovou nepotkaly někoho z pěti set jejich občanů v Íránu.