Zastupitelstvo v Istanbulu ve středu zvolilo nového starostu, který ve funkci nahradí zadrženého Ekrema Imamoglua. Stal se jím jeho blízký spolupracovník Nuri Aslan. Podle tureckých médií ho vybrali zastupitelé za opoziční stranu CHP, která má ve sboru většinu. Zadržení Imamoglua opozice považuje za politicky motivované. Místo každodenních protestů plánuje demonstraci na sobotu.
Aslan získal hlasy 177 zastupitelů z 314. Hlasovali pro něj zastupitelé za Lidovou republikánskou stranu (CHP). Starostou největšího tureckého města by podle agentur mohl zůstat až do konce mandátu v roce 2029. Ve volbě kandidoval i zástupce strany AKP prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který však neuspěl.
Imamoglu patří k hlavním tvářím turecké opozice a je považován za jednoho z nejvážnějších Erdoganových soupeřů. Policie ho zadržela před týdnem, v neděli byl obviněn z korupce. Jeho zadržení opozice považuje za politicky motivované a uspořádala kvůli tomu řadu demonstrací. Vláda naopak tvrdí, že justice v zemi je nezávislá.
Demonstraci opozice svolává na sobotu
Protesty hlavní opoziční strana CHP organizovala od minulé středy každý večer před istanbulskou radnicí a konaly se i na dalších místech. Účastnily se desítky až stovky tisíc lidí. Nyní podle agentur mění strategii a setkání v dalších dnech nesvolá. Velké shromáždění chystá na sobotu. Změnu taktiky oznámil v úterý večer šéf CHP Özgur Özel. „Chceme předčasné volby,“ řekl podle AFP demonstrantům.
Úřady demonstrace v největších městech zakázaly a policie proti nim opakovaně zakročila. V úterý ministerstvo vnitra oznámilo, že od minulé středy bylo v souvislosti se shromážděními zadrženo přes 1400 lidí. Podle agentury Bianet, která má blízko k opozici, Özgur v úterý řekl, že kvůli zatýkání v Istanbulu již nejsou ve městě volná místa ve vězení.
Erdogan zopakoval kritiku
Za protesty tuto středu opozici znovu kritizoval Erdogan. Před poslanci své strany AKP tvrdil, že se opozice snaží vyvolat chaos, aby zakryla případ korupce, který se jí týká. Demonstrace podle tureckého tisku označil za provokace. Před soudem podle něj stane kdokoliv, kdo se pokusí o „sabotáž tureckého hospodářství, sociálního státu a smíru“.
Postup tureckých úřadů čelí kritice ze zahraničí, například z EU a Německa. Své znepokojení z vývoje v zemi vyjádřil v úterý svému tureckému protějškovi při jednání ve Washingtonu také americký ministr zahraničí Marco Rubio.